Kultura

Vaše příspěvky - období: leden 2005

10. 10. 2005

V7stava „NIC NA ODIV“ v Kateřinské zahradě v Praze

Jak asi víte, veřejnosti jinak nepřístupná Kateřinská zahrada (Praha 2, areál Psychiatrické a Neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice) hostí do konce října více než dvacítku českých umělců.

Občanské sdružení Dvojka sobě, oslovilo umělce a profesory Kurta Gebauera a Michala Gabriela, jejich studenty a absolventy, a nechalo pro zahradní prostory vytvořit řadu půvabných výtvarných instalací. K vidění je například hnízdečko lásky, postel pro strom, romantické dveře nebo modré balónky v koruně stromu. Některé sochy a objekty najdete jen díky tabulkám, třeba háčkovanou pavučinku. Vedle K. Gebauera a M. Gabriela vystavuje např. skupina PAS, D. Winklerová, M. Roubíček, D. Lang, M. Cais, L. Klodová a další.

Pokud tedy plánujete podzimní vycházku, neváhejte. Výstava potrvá jen do 31. 10. 2005 .

PhDr. A. Kahovcová

18. 10. 2005

Na koncert za 20,- korun!

K místům, kam se dá chodit za kulturou, aniž bychom zruinovali svou peněženku, patří koncertní a výstavní síň Atrium na Žižkově (Čajkovského 12, Praha 3).

Nejbližší taková akce se koná v sobotu 22. října od 15.00 hod.: Helena VELICKÁ - violoncello, Martin RADA - klavír Program: J. S. Bach, J. Suk, A. Arutjunjan, L. Janáček, F. Chopin. Pro seniory vstupné 20 Kč.

Pokladna ATRIA otevřena v pondělí a ve středu od 15 do 18 hodin a ve dnech konání koncertů hodinu před začátkem. Rezervace vstupenek na č. 222 721 838.

Výstavní síň je otevřena pondělí až pátek od 13 do 18 hodin. Vstupné 15 Kč, snížené 10 Kč.

PhDr. A. Kahovcová

10. 10. 2005

Výročí filmového herce

V minulých dnech uplynulo 50 let od úmrtí amerického filmového herce Jamese Deana. Nezapomenutelný představitel hlavní role zfilmovaného románu Na východ od ráje.Navždy mladý, nesmrtelný, ovlivnil euroamerickou kulturu druhé poloviny dvacátého století víc než kdokoliv jiný.

Ovlivnil životní styl, oblékání, chování, herecký styl. Ve své snaze zanést si do povědomí všechno, co by mohl v budoucnosti použít, zkoušel podle výpovědí svých přátel všechno na doraz. Jako největší vzor ho uvádějí Deana Robert de Niro, Nicholson, Belmondo, obdivuje ho i Johny Depp. Byl vzorem pro mladé Beatles.

Jana Kasíková

4. 10. 2005

DESIGNBLOK ´05

Přehlídka designu se koná v Praze již posedmé. Pokud patříte mezi lidi, které zajímá nejen funkčnost, ale i vzhled předmětů, kterými se obklopují, začíná vám příští týden svátek.

Týden od 4.10. do 9.10. můžete věnovat obcházení výstav, návštěvě přednášek, diskusí, koktejlů… Můžete rovněž využít slev. Stačí jen zastavit se v některém informačním centru (např. v Design Centru, Jungmannova 30) a vyzvednout si zdarma - program všech akcí. Na těch pár dní pořadatelé připravili neuvěřitelných 117 akcí!

Nezapomeňte na výstavu Česká stovka, jež mapuje náš životní styl za posledních 100 let, k vidění bude v obchodním domě Baťa na Václavském náměstí. V Národním technickém muzeu a v kině Světozor budou tematické projekce, připraveny budou další doprovodné pořady.

PhDr. A. Kahovcová

4. 10. 2005

Začínají dlouhé večery – kniha dá často více než televize

Výběr několika zajímavých titulů pro zábavu i poučení

Televize nás nyní zaplavují nejrůznějšími seriály a jako novinka se objevily i „reality show“. Je to neuvěřitelné, ale prý je sleduje 60% televizních diváků. Osobně to považujeme za ztrátu času a navrhujeme vypnout v tom čase televizor a sáhnout po některé z dále uvedených knih.

MUNTHE, Axel: Kniha o životě a smrti. Dotisk, Ikar, 2005

Dílo švédského lékaře, spisovatele a humanisty (1857 - 1949) je stále moderní a poutavé. Tak jako sám autor, jsou i jeho knihy samorosty ve světové klasické literatuře a nelze je zařadit do žádných ismů. Obsahují jedinečně namíchanou směs reality, fantazie, filosofických úvah se záblesky nenásilné morality a jiskří oduševnělým humorem, vtipem i ironií.

Ve své době byl módním lékařem boháčů a královské švédské rodiny. Jeho humanismus složil zkoušky v době epidemie cholery v Neapoli r.1884, při zemětřesení v Messině r.1908 a v První světové válce, kde všude pomáhal jako lékař dobrovolník. Sám velkoryse a neokázale přispíval na chudé, slepé a zvířata v nouzi. Literární činnosti se věnoval ve své vile Saint Michele na ostrově Capri, který se stal krajinou jeho srdce a asylem před tlakem civilizace.

Z „Knihy o životě a smrti“ :

Bohové prodávají své nejlepší zboží nejlevněji. Nejkrásnější věci života nejsou na prodej, ty dostáváme darem. . . . pohledy na východ a západ slunce, na plující mraky, na moře, lesy, pole. Ptáci nám zpívají zadarmo.

Další dílo Axela Muntheho Kniha o lidech a zvířatech okouzluje již desítky let čtenáře na celém světě. V českém překladu vyšlo v nakladatelství Práce v r.1970. Doufejme, že se dočká lepšího překladu a objeví se po pětatřiceti létech v knižních novinkách.

Z „Knihy o lidech a zvířatech“:

Tappio vrazil do pokoje a vlekl za sebou na šňůře dona Salvatore. Don Salvatore pustil šňůru a můj milovaný pes přiběhl k lůžku, na kterém jsem ležel. Postavil přední packy na okraj postele a položil svou velkou hlavu na moje prsa. Jeho krásný kožich byl potrhaný a zkrvavený a tlustý provaz byl pevně uvázán kolem jeho hrdla. Nikdo z nás nic neříkal. Ani on ani já, ale nikdy jsme nepotřebovali slov, abychom si rozuměli. Tiskl se stále blíže ke mně a nakonec vlezl tiše do postele, třebaže byl veliký. A směl tam zůstat celý den.

Právo člověka zabíjet zvířata je omezeno na jeho právo obrany a právo existence. Vlídnost ke zvířatům je jedna z posledních morálních vlastností , které člověk nabyl. Stupeň jejího vývoje označuje cestu, kterou individuum vykonalo ze svého divokého stavu.

Náskok, kterého člověk nabyl ve velkém zákonu vývoje, působí, že boj mezi člověkem a zvířetem je příliš nerovnoměrný než aby byl loyální. . . . (proto) lov, tak jak se většinou provozuje, je zpravidla nemužný sport a neušlechtilý sport.

PEROUTKA, Ferdinand: Mluví k vám Peroutka. Argo, 2005

Rozhlasové komentáře politologa a publicisty, psané v exilu pro Radio Svobodná Evropa, zahrnují období deseti let 1960 - 1969. Jsou záznamem živých dějin doby. Věnují se světovým událostem a stále více sílícímu napětí v naší zemi. Autor projevuje skepsi vůči ideím Dubčekovské éry a upozorňuje na nebezpečí sovětské invaze. Doslov Milana Schulze líčí poměry v Radiu Svobodná Evropa a prostředí, v němž F.Peroutka pracoval.

PRAŽÁK, Albert: Politika a revoluce. Paměti. Akademie věd ČR 2004.

Dosud nepublikovaný vzpomínkový text literárního historika a předsedy Revoluční české národní rady. Zachycuje intelektuální a duchovní atmosféru Československa před válkou i během války a podrobně dokumentuje přípravy a průběh Pražského povstání v květnu 1945. Obsahuje otevřené charakteristiky velkého množství osobností veřejného života. Velkou část knihy zabírají doprovodné studie, doplňky a zápisy z porad.

HELLER, Joseph: Hlava XII. BB Art.

Světový bestseller šedesátých let, na který se u nás stály dlouhé fronty a prodával se „pod pultem“, zaujme střední i mladou generaci. Svérázný černý humor postihuje absurdní úděl jedince uprostřed válečné mašinerie.

JIROTKA, Zdeněk: Saturnin. Šulc - Švarc.

Tato slavná humoristická kniha bude odlehčením po „převážně vážné četbě“, kterou jsme uvedli na prvních místech. Předpokládáme, že zmizela z mnoha soukromých knihoven a ztratila se v nenávratnu. Bude možnost znovu si ji obstarat s ilustracemi Michala Hrdého.

FRÝBOVÁ, Zdena: Malinkatý kretén. Šulc - Švarc.

Humoristický román o dámě středního věku, která se svými dvěma skotskými teriéry prožije rozvod v období předvolební kampaně.

VÝBĚR Z PREMIÉR PRAŽSKÝCH DIVADEL

 • Národní divadlo: Aida (Giuseppe Verdi)
 • Divadlo na Vinohradech: Král se baví (Victor Hugo)
 • Divadlo Rokoko: Oresteia l - Král Agamemnon (Aischylos)
 • Divadlo bez zábradlí: Jakub a jeho pán (Milan Kundera)
 • Divadlo Semafor: Jako když tiskne (Jiří Suchý). Na novém působišti divadla v paláci GLOBUS v Dejvicích.
 • Divadlo Ta Fantastika: Elixír života. Muzikál. (Osvaldová, Soukup, Bednárik)

FILM

Festival bolywoodského filmu - 3.ročník.

Název festivalu je odvozen od názvu indického města Bombaj, kde je soustředěn indický filmový průmysl. Koncovka wood naznačuje spojení s americkým Holywoodem. Téma festivalu: Staré tradice - nové směry. Kino Světozor 10. - 12.10. Na programu jsou denně dva celovečerní filmy a několik dokumentárních filmů.

PAMÁTNÍKY

Památník Františka Palackého a Františka Ladislava Riegrabyl zrestaurován a obnoven v předním traktu paláce č.7 v ulici Palackého v Praze. Je to původní byt slavného českého historika a jeho rodiny, kam se později přistěhoval Fr.Lad.Rieger, který se oženil s Palackého dcerou. Poslední dědičkou byla Palackého vnučka, která byt s cennými památkami odkázala Národnímu muzeu s určením, aby z něho byl vytvořen památník.

Památník je otevřen jen v pondělí od 9,00 do 17,00 hod. v období duben - říjen.Doporučuje se předem návštěvu ohlásit na telefonních číslech 224 497 376 nebo 728 378 728.

Ing Jírů, Ing Valenta

29. 11. 2005

Nové knihy

Spisy TGM

Vydání souborného díla Tomáše Garrigua Masaryka je významným počinem Ústavu TGM. Dva poslední spisy - díl 19 a 20 - vycházejí vhodně načasované k výročí vzniku Československé republiky:

 • Z bojů o rukopisy. Texty z let 1886 až 1888. - 688 stran.
 • Světová revoluce. Více než svědectví o čsl. zahraničním odboji 1914-1918. - 640 stran.

Paukertová-Leharová, Libuše: V exilu s Olgou Masarykovou-Revilliodovou. Vzpomínky vnučky politika první republiky Františka Udržala, věnované osobnosti a rodině nejmladší vnučky TGM. Vydavatelství Akropolis - 296 str.

Chiwin, Stefan: Haneman. Román, považovaný za vrcholné dílo polské literatury druhé poloviny 20.století. Vypráví příběh gdaňského profesora anatomie, který po smrti své životní lásky upadne do hluboké deprese, prožije mnoho dramatických událostí, například zničení Gdaňska za druhé světové války. Zachrání před sebevraždou mladou ženu, uprchlici z východního Polska, zabraného Sovětským svazem. Společně nacházejí nový smysl života. Vydavatelství Host. - 192 str.

Michal Schonberg: Rozhovory. Kniha vznikla r. 1973 z rozhovorů tehdejšího českého studenta torontské university s Jiřím Voskovcem. Přátelské vyprávění je naplněno úvahami o umění hereckém a prolíná jím moudrá filosofie velké osobnosti v kontextu dějin moderní doby. Vydavatelství Brána - 176str.

Elšíková, Monika: Opat chuligán, aneb dobré dílo Anastáze Opaska. Spisovatelka a režisérka spojila svá setkávání s opatem v posledních létech jeho života se vzpomínkami jeho přátel (Pavel Tigrid, Ivan Medek a další) a vytvořila živý portrét dobrého muže. Kniha získala cenu města Havlíčkův Brod jako nejkrásnější beletristická publikace roku 2005. Karmelitánské nakladatelství - 271 str.

Robert Fulghum: Třetí přání:2 – zbytek příběhu (skoro). První dva díly románové pentalogie vyšly v r. 2004 a staly se českými bestsellery. Nyní vycházejí v jednom svazku poslední dva. Díl 4 – Miluješ můj klid, ale co když se pohnu? Díl 5 -Valčík s býkem. Znovu se objevují hlavní postavy z prvního svazku a jejich osudy se proplétají. Děj se přesunuje do Japonska, Athén a nakonec se všichni sejdou na Krétě. Ve srovnání s Třetím přáním:1, které má v českém vydání 483 stran, je závěrečné vyprávění zhuštěnější. Vydavatelství Argo - 241 stran.

Robert Merle: Meč a lásky. Milovníci Merleho ságy Dědictví otců se dočkali posledního dílu, v němž končí život Ludvíka XIII. a uzavírá se předabsolutistické období francouzských dějin.

Senior Revue. Nový ambiciózní časopis vychází měsíčně v rozsahu 56 stran na křídovém papíru a v luxusním provedení. Zajímavosti v širokém záběru v rubrikách: společnost, kultura, obrana spotřebitele, cestování, vzdělávání, speciální téma, senioři a technika, ohlasy čtenářů, domácí mazlíčci, zdraví, zábava a poučení (křížovka, testy, povídka, seriál Ondřeje Suchého o osobnostech divadelního a filmového světa). Každé číslo přináší rozhovor s významnou osobností současného kulturního života. Pod světlem reflektoru redaktorů se už ocitli: Jaroslava Moravcová, Libor Pešek, Zdenka Procházková, Radovan Lukavský, Ondřej Suchý. Vydává Altera Media s.r.o.

Český PEN klub V roce 2005 oslavuje 80.výročí od svého vzniku. Od r. 1992 je předsedou české sekce Jiří Stránský, spisovatel a vysokoškolský profesor, který poznal v komunistických kriminálech výborné lidi, mezi nimi Jana Zahradníčka, kteří si vzájemně pomáhali přežít. V interwiev v časopisu Senior Revue říká o mladé generaci: „ Tahle mladá generace mi dělá radost - nenese závaží minulé doby. Děti dnes mají spousty možností a ony jich využívají. Pokrok se nedá zastavit a já nejsem pesimista. Vím například, že přes internet se děti dostávají k literatuře.“

Ing.Jírů, Ing.Valenta

21. 11. 2005

Festival francouzského filmu

Již osmý ročník Festivalu francouzského filmu se uskuteční v Praze, Brně, Českých Budějovicích a Hradci Králové, a to ve dnech 24. až 28. listopadu 2005. V Praze bude program probíhat v kině Světozor a ve Francouzském institutu.

Erasmus 2, komedie režiséra Cédrika Klapische s Audrey Tautou a Romainem Durisem v hlavních rolích, slavnostně zahájí pražskou část festivalu ve Velkém sále kina Světozor ve čtvrtek 24. listopadu 2005.

U konce s dechem, klasické dílo francouzské nové vlny režiséra Jeana-Luca Godarda, s Jeanem-Paulem Belmondem v hlavní roli, zahájí festival v Brně v kině Art (24.11.) a v Českých Budějovicích v kině Kotva (25.11.).

Doo Wop, novodobá pařížská road movie režiséra Davida Lanzmanna, otevře v pátek 25.11. festival v Hradci Králové v kině Centrál. Podrobný program v jednotlivých kinech.

Jednotné vstupné na všechny projekce: 70 Kč

PhDr. A. Kahovcová

13. 11. 2005

Slovan všude bratra má

Vyprávění o tom, že svět je opravdu malý. Za krásnými zážitky z dovolené na ostrově Kypr.

Podrobnosti - soubor ke stažení (formát pdf)

ing. Kamila Musilová

7. 11. 2005

Palace Film Festival 2005

Loni byla v brněnském multikině Palace Cinemas založena tradice nového festivalu. Letos proběhne v Brně znovu, od 3. do 9. 11. 2005, a poprvé se představí i v Praze, ve dnech 10. 11.-16. 11. 2005

V brněnském Velkém Špalíčku a v pražském multikině Palace Cinemas Slovanský dům budou k vidění nejlepší snímky roku 2005, a to ve dvou sekcích: Filmové novinky a Vítězové festivalů. Výběr zahrnuje nejen vítěze klasických mezinárodních festivalů, jako jsou Berlín nebo Cannes, ale i vítěze národních přehlídek, např. Césary či Oscary (mj. španělský Hlas moře). Třetí programovou sekci tvoří snímky letos zařazené do putovní přehlídky Projekt 100.

Festival zahájí dlouho očekávaný nový film Jana Švankmajera Šílení, ukončí ho povedená česko-britská komedie Sklapni a zastřel mě. Program zahrne více než tři desítky titulů, namátkou: Bokovka, Letec, Pád Třetí říše, Život pod vodou, Hotel Rwanda, Manderlay, Plechový bubínek, Ray, Mrtvá nevěsta Tima Burton - samé filmové lahůdky.

Nejlepší zpráva na konec: vstupné na jednotlivá představení činí pouze 79,- Kč!

PhDr. A. Kahovcová

20. 12. 2005

O jedné české zvláštnosti

K použití kubistického slohu v Praze a jiných českých městech.

Podrobnosti - soubor ke stažení (formát pdf)

ing. Kamila Musilová

17. 12. 2005

Námět pro poslední týden roku 2005

Budete-li mít čas, podívejte se:

 • do Galerie R. Guttmana (Praha 1, U staré školy 3) na výstavu „Tento rok v Jeruzalémě“. Výstava potrvá do 15.1.2006. Návštěvník má jedinečnou příležitost octnout se současně i v Jeruzalémě a stát se svědkem revoluce v cestování v reálném čase a virtuálním prostoru.
 • do Národního muzea, kde je instalována zajímavá výstava „Zlaté časy medií“. Výstava podává informace o minulosti a současnosti působení tisku, rozhlasu, televize a internetu v českých zemích.

Ing.Jírů, Ing.Valenta

17. 12. 2005

František PON

Pod tímto názvem se skrývají jako autoři manželé Jitka Baliharová, grafička a Oldřich Přibík, novinář. Spolu píší i malují. Jejich knížky jsou: Kočky mluví ze spaní, Kočky to vědí líp, Kočkám chutná kaviár.

Obrazy uvedených autorů je možné vidět ve stálé expozici Galerie u zrzavýho kocoura, případně v galerii Ikaros.

Jana Kasíková

17. 12. 2005

Několik návrhů na využití svátečních dnů

Zajímavé výstavy, které byste mohli navštívit

Ještě jednou upozorňujeme na výstavu obrazů „Lucas Cranách a České země“  v Obrazárně Pražského hradu, která končí 8.1.2006.

Rovněž na Pražském hradu, ale v Tereziánském křídle Starého královského paláce je do 15.1.2006 otevřena výstava „Pražský hrad ve fotografiích 1856 - 1900“. Je to úvodní část třídílného cyklu Pražský hrad ve fotografiích, která je věnována druhé polovině 19. století.

V Muzeu hl. M. Prahy (v sále č. 8) můžete ukázat Vašim dětem a vnoučatům „Vánoční výstavu slavných betlémů z Čech a Moravy“. Výstava je otevřena do 8.1.2006.

Nenechte si ujít ani příležitost shlédnout výstavu obrazů Františka Ženíška (1849-1916), jednoho z představitelů „generace Národního divadla“ ve Valdštejnské jízdárně. Výstava bude otevřena od 9.12. do 17.4.2006 a nebude prodloužena.

Ing.Jírů, Ing.Valenta

13. 12. 2005

Slovníček pojmů digitálního vysílání

Digital Video Broadcasting (DVB-T)  je systém, který využívá existující televizní kanály a nahrazuje jeden televizní program multiplexem.

Multiplex – tento výraz označuje souhrnný bitový tok obsahující dílčí bitové toky náležející jednotlivým televizním a rozhlasovým programům nebo dodatečným službám, upraveným pro společné šíření prostřednictvím vysílačů. Pro multiplex je stanoven soubor technických parametrů, které určují možnosti jejich využití. Zjednodušeně jde o určitý tok dat, který může obsahovat několik různých programů (rozhlasových nebo televizních) a další data.

Set top box je přijímací zařízení umožňující příjem DVB-T vysílání. Připojuje se na běžné televize případně k hi-fi soupravě obdobně jako satelitní přijímač nebo video, potřebuje anténu odpovídající televizní anténě (ne satelitní). Zařízení vzniklo jako doplněk k televizi, aby bylo možno rozšířit původní možnosti příjmu o další vstupy, třeba z kabelové televize nebo digitálního vysílání.

(Převzato z „Týdeníku Rozhlas“)

Ing.Jírů, Ing.Valenta

13. 12. 2005

Našli jsme pro Vás na Českém rozhlasu

BBC končí po 66 letech vysílání do Česka

Britská rozhlasová stanice BBC začala vysílat v češtině po prvé v roce 1939. Svou vysokou úrovní zpravodajských a kulturních relací si získala oblibu a respekt českých posluchačů. V průběhu válečných let a později v období totality byla morální oporou našich občanů. V posledních desetiletích přitahovala posluchače mimo jiné promyšlenou koncepcí jazykových kurzů angličtiny. Do konce ledna 2006 definitivně utichnou zprávy nejen v češtině, ale také ve slovenštině, polštině, maďarštině, bulharštině, řečtině a několika dalších jazycích. Změny souvisejí s plánovaným rozšířením orientace BBC na arabské země a v důsledku toho s hledáním úspor, které se nutně dotkly evropských zemí.

Ing.Jírů, Ing.Valenta

6. 12. 2005

Zajímavosti z českého rozhlasu

Reality show   na internetu

Svérázný seriál vznikl ve spolupráci rozhlasové stanice Leonardo, zoologické zahrady Praha a České televize. Soutěžícími jsou členové gorilí rodiny: samec Richard, jeho družky Kijina a Shindha. Zatím mimo soutěž je malá gorilí holčička Moje. Hlavní cenou je 12 melounů.

Gorily snímá v jejich nejvnitřnějším soukromí 14 kamer nepřetržitě 24 hodin denně. Kamery jsou zaměřeny na ty části pavilonu, které jsou běžnému návštěvníku nepřístupné. Projekt byl zahájen v listopadu 2005 a končí v lednu 2006. Na internetu se objeví výběr nejzajímavějších sestřihů s komentáři odborníků. Součástí bude také kurs „učíme se gorilsky“. Projekt sleduje Český rozhlas Leonardo, Český rozhlas 1-radiožurnál, Český rozhlas 2-Praha, Český rozhlas 3-Vltava, televizní kanál ČT 24.

Ing.Jírů, Ing.Valenta

6. 12. 2005

Festival krátkých filmů Praha

Organizátoři Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary rozhodli přijít s typem festivalu, který v České republice schází, a připravili dosud nevídanou filmovou přehlídku. Je třeba říci, že u nás nevídanou: v ČR krátké filmy vymizely z kin, ačkoliv ve světě vládne opačný trend; produkce krátkých filmů stoupá, jistě i díky obrovskému technickému rozmachu.

Chystaný festival je mezinárodní přehlídkou zaměřenou na oblast hraného filmu. Vrcholem třídenního maratónu bude mezinárodní soutěž, v níž se setkají snímky renomovaných i začínajících filmařů z celého světa. Program  tvoří čtyři bloky filmů v mezinárodní soutěži a dále téměř patnáct řad tematických bloků, jež představí významné světové tvůrce a jednotlivé kinematografie.

Umělecký ředitel festivalu Štefan Uhrík k tomu říká: „Dobrý ,kraťas dokáže být kolikrát mnohem chytřejší a zábavnější než kde jaký celovečerní film. Krátké je prostě krásné!“

První ročník Festivalu krátkých filmů Praha se uskuteční 8. - 11. 12. 2005 v pražských kinech Lucerna, MAT a Světozor. Jednotné vstupné činí 50,- Kč.

Ing.Jírů, Ing.Valenta

1. 12. 2005

Výběr z nových knih na vánočním trhu

 • Lustig, Arnošt: Deštivé odpoledne. Mladá Fronta, 556 str. Knihou pokračuje souborné vydání Lustigových sebraných spisů, jejichž převažujícím tématem je holocaust.
 • Kapuściński, Ryszard: Lapidárium. Mladá Fronta, 232 str. Úvahy jednoho z nejpřekládanějších polských autorů se zabývají otázkami spjatými s globalizací a problémy Třetího světa.
 • Kenney, Podraic: Karneval revolucí. Střední Evropa.BB art, 329 str. Příběh mladých společenských hnutí z 80. let v Polsku, ČSR, Maďarsku, DDR a částečně v Jugoslávii a bývalém SSSR. Nadšení, které tato léta přinesla, se rozplynula ve zklamání.
 • Opatrný, Josef: Velká siouxská válka. Epocha, 304 str. Hanebná etapa novodobých dějin USA, kdy v 70. létech 19. století bílí přistěhovalci nastoupili tvrdý boj proti Indiánům, kteří byli poraženi, zdecimováni a zatlačeni do rezervací, ačkoliv v té době platila už 80 let ústava a deklarace o svobodě pro všechny (Bill of rights).
 • Holland, Tom: Rubikon. Triumf a tragedie římské republiky. Epocha, 408 str. Obraz římské republiky od jejího vrcholu až k přeměně v diktaturu. Zachycuje období Gaia Julia Caesara, éru Cicerona a odboj Spartaka. Život římské společnosti před dvěma tisíci léty: zábavy, masakry, politika, všední život - to vše nutí ke srovnání s dnešním světem.
 • Tabman, Philip: Tajné impérium. BB art, 416str. Zajímavá kniha z oblasti literatury faktu líčí přípravu a vývoj špionážního letadla SR-71, které společně s první průzkumnou družicí Corona dokázalo shromáždit více informací o výzbroji Sovětského svazu než armáda špionů za deset let.
 • Frýbová, Zdena: Malinkatý kretén. Šulc-Švarc, 368 str. Autorka, známá svou humornou knížkou Robin (referovali jsme o ní již na začátku tohoto roku) se vrací ke svým oblíbeným skotským teriérům. Tentokrát dva rozverní pejskové pomohou dámě středního věku a doprovodí ji od stresujícího rozvodu s manželem ke spokojenému životu.
 • Jirotka, Zdeněk: Saturnin. Šulc-Švarc, 216 str. Klasickou knihu ze zlatého fondu českého humoru není třeba představovat. Znovu vychází k potěše těch, kteří ji ještě nemají na svém nočním stolku.
 • Žáček, Jiří: Vy mě taky. Šulc-Švarc, 128 str. Provokativní koláž epigramů, aforismů, zlomyslných, satirických až hrubých veršů, jimiž autor opovrhuje kazateli věčných pravd. Pokud nemáte silnou povahu, přijměte knížku opatrně.

Divadla - výběr z premiér:

 • Národní divadlo - 15. 12. 2005, Lope de Vega:
  Vladařka závist aneb zahradníkův pes
 • Stavovské divadlo - 18. 12. 2005, G. Donizetti:
  Don Pasquale
 • Státní opera - 8. 12. 2005, B. Smetana, M. Hrdinka,
  J. Ďurovčík: Má vlast (celovečerní výpravný balet na Smetanův cyklus šesti symfonických básní)
 • Divadlo na Vinohradech - 9. 12. 2005, T. McNally,
  D. Yazbek: Dohana (parta nezaměstnaných kamarádů a životních smolařů se rozhodne založit si vlastní striptérskou skupinu)
 • Švandovo divadlo - 17. 12. 2005, W. Shakespeare:
  Sen noci svatojánské

Výstavy:

 • Obrazárna Pražského hradu: Lucas Cranach a České země - do 8.1.2006
 • Dnem volného vstupu do stálých expozic a na výstavy  Národní galerie  je každá první středa v měsíci od 15 do 20 hod.

Ing.Jírů, Ing.Valenta

20.1.2005

Možná nevíte, že …

Významné výročí:

Připomeňme si datum 27.1.: Tento den před 60 lety osvobodila sovětská armáda koncentrační tábor Osvětim. K tomuto výročí se tam bude konat vzpomínková slavnost za účasti nejvyšších představitelů evropských států.

Důležité informace pro seniory:

Dny volného vstupu do sbírek Národní Galerie jsou vždy každou první středu v měsíci od 15 do 20 hodin. Slevy vstupného pro seniory a tělesně postižené osoby poskytují mnohá, ale ne všechna kulturní zařízení. Slevy platí též na veřejné generální zkoušky, které se konají zpravidla 1 - 3 dny před představením, ale nejsou obvykle předem oznamovány v "Přehledu kulturních pořadů". Podrobné informace o cenách vstupenek a o slevách pro seniory najdete na www.i-divadlo.wz.cz

Některé zajímavé kulturní pořady:

 • Správa Pražského hradu uvádí od 2.10.2004 do 7.5.2005 koncertní cyklus Hudba Pražského hradu.
 • 7. ročník festivalu Opera 2005 se koná v Praze od 7.1.2005 do 5.3.2005.
 • Výstava Cesta středem Evropy (obrazy z cesty falckraběte Ottheinricha z let 1536/37)
 • je otevřena v Clam-Gallasově paláci do 30.1.2005.

Na procházku je chladno, ale nechcete sedět doma:

Přijďte se ohřát do Pražské zoologické zahrady, která obohatila své expozice o iluzi tropického deštného pralesa s teplotou až 28o C a s vlhkostí vzduchu 70-90%. Po dobu dvou let a devíti měsíců byl budován pavilon a skleník o rozloze 4150 m2. Prostředí pavilonu je řešeno jako dobrodružná výprava, kde se návštěvník setká s primáty. velkými ještěry, vodními želvami a ptáky. V chovu umístěných zvířat se klade důraz na ohrožené živočichy. Mimo jiné se tím Pražská zoo zapojuje do mezinárodní kampaně na záchranu želv.

Ing. Jírů, Ing. Valenta

18.1.2005

Müllerova vila s polovičním vstupným

Právě ode dneška až do 27.2.2005 je sníženo vstupné prohlídky Müllerovy vily v pražských Střešovivích. Jedná se o objekt, pro který návrh interiérů včetně svítidel, vestavěného a části volného nábytku zpracoval architekt Adolf Loos.

Podmínkou návštěvy vily je rezervace. V případě zájmu navštivte nejprve stránku objektu, kde získáte kontaktní údaje pro rezervaci

více informací

redakce

7.1.2005

Knižní svět

Pod tímto názvem se skrývá pravidelný cyklus České televize, který je premierově vysílán vždy v pátek na ČT2 v podvečer. Měl by se týkat informací o knihách, které právě vycházejí.

více informací

redakce

3.1.2005

Výstava děl Vojtěcha Preisiga

Pod záštitou prezidenta republiky V. Klause je od 5.11.2004 do 30.1.2005 v prostorách Jízdárny Pražského hradu uspořádána výstava děl Vojtěcha Preisiga, významné osobnosti kultury 20. století.

redakce

3.1.2005

Výstava Praha - Vídeň

V Clam-Gallasově paláci je do 9.1.2005 otevřena výstava Praha - Vídeň, která představuje historii vzájemných vztahů obou měst.

více informací

redakce

2.1.2005

Josef Sudek - Smutná krajina

Výstava panoramatických fotografií Mostecka. Císařská konírna Pražského Hradu od 17.12 2004 do 20.3.2005.

redakce

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]