Kultura

Vaše příspěvky - období: říjen 2018

Vladimír Komárek – Všední zázraky

Kdy: 14.10.-31.12.2018, od neděle do středy 12-18hodin, Winternitzova vila

Výstava jedné z velkých osobností českého umění 20. století, malíře, grafika, ilustrátora a pedagoga Vladimíra Komárka představí ve Winternitzově vile výběr prací jeho zralého období, pro které je charakteristická lyričnost, hluboká poetika a imaginace.

Vladimír Komárek (1928-2002) byl výjimečnou osobností českého výtvarného umění 20. století. Svou tvorbou navázal na tradici imaginativního malířství, především J. Zrzavého. "Maluju oltáře útěchy. Touhu po smíření. Vono totiž není co objevovat. Jen chvíli postát, než přijde konec," napsal Vladimír Komárek ve svém životopise. Komárek byl charismatická osobnost, která přitahovala lidi také díky svému legendárnímu smyslu pro humor.

Jana Novotná

Vernisáž výstavy Republika československá 1918–1939, PRAHA

Kdy: 27.10.2018, 13-17.30, náměstí Jana Palacha

Unikátní putovní výstavu Akademie věd ČR "Republika československá 1918–1939" připravují Masarykův ústav a Archiv AV ČR a Středisko společných činností AV ČR. Nevšední formou přiblíží vznik a vývoj Československé republiky od samého počátku do jejího zániku před druhou světovou válkou.

Bude v různých městech. V Praze se můžete těšit na vernisáž k výstavě s bohatým tematickým programem, přičemž nezapomeneme ani na rodiny s dětmi.

Jan Vysoký

Vycházka u příležitosti vzniku Československé republiky

Kdy: 28.10.2018, 14hodin

Spolek Malostranský hřbitov pořádá v neděli 28. října od 14 hodin komentovanou vycházku po této památce, tentokráte zaměřenou na významné národní buditele. U příležitosti stého výročí vzniku Československé republiky si připomeneme např. prvního interpreta české hymny Karla Strakatého, básníka a sběratele lidových pohádek Karla Jaromíra Erbena či malíře Josefa Vojtěcha Hellicha, autora nejznámějšího portrétu Boženy Němcové. Nezapomeneme ani na rodinu Františka Holiny, provozovatele kulturního salónu a otce Nerudovy snoubenky Anny Holinové. Zmíněn bude i Eduard Novotný, tvůrce českého těsnopisu a spisovatelé František Martin Pelcl a Gustav Pfleger Moravský. V neposlední řadě připomene také hudebníky Václava Jana Tomáška a Jana Nepomuka Vitáska, kteří patří k předchůdcům a inspirátorům Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka.

Průvodkyní bude Alena Lehnerová, předsedkyně Spolku Malostranský hřbitov.

Vstup zdarma, bez bariér a bez rezervace.

Pavel Kulovaný

Tradice žije - český a moravský festival

Kdy: 20.10.2018, 10-20hodin

Pojďte se spolu s námi vrátit zpátky k našim kořenům a nechte se námi provést tradicí českých a moravských pokrmů, umění i kultury. Pravá domácí zabijačka, jitrnice, jelita nebo pečená husí stehna, bramborové placky, plněné kynuté knedlíky a buchty. Kdo z Vás ví, že i šneci původně patří do naší staročeské kuchyně? Moravská vína, slivovice, ta která řetízkuje, nebo pivo jsou pro nás tou národní tradicí.

Na podzim 2018 připadá 150leté výročí položení základního kamene Národního divadla, a proto se potkejme tam, kde se píše historie, v samotném srdci staré Prahy na Střeleckém ostrově. Dáme Vám připomenout to, na co máme být právem hrdí, co je naší identitou a na co nesmíme zapomenout.

PROGRAM - vše Vám zpestříme několika vystoupeními v podobě tematických hudební seskupení.

Jana Novotná

Whakaari Rotorua - Náprstkovo muzeum

Kdy: 25.10.2018, 18hodin

Přijďte do Náprstkova muzea na zajímavou besedu!

Beseda o kultuře původních obyvatel Nového Zélandu s maorskou skupinou Whakaari Rotorua.

Součástí programu bude i představení domorodých maorských zpěvů a tanců, včetně ukázky haka.

Vstupné: 30 Kč

Pavel Kulovaný

Ministerstvo dopravy

Kdy:17.11.2018, 10-16 hodin

Návštěvníci si opět budou moci prohlédnout budovu Ministerstva dopravy u příležitosti výročí státního svátku 17. listopadu.

Prohlídková trasa bude zahrnovat foyer budovy, jednací prostory na ministerstvu, pracovnu a reprezentační místnost ministra dopravy, prostory bývalého bytu Gustáva Husáka, mramorové ministerské točité schodiště, unikátní podzemní kryt s artefakty z dob komunismu včetně stolu G. Husáka a velký podzemní sál, kde se natáčelo několik filmů (České století apod.).

ing.Jiřina Kratochvílová

Na den pod zem

Kdy: 3.-4.11.2018

Znovuotevření podzemních prostor.
Další, v pořadí již 3. ročník akce, která vám umožní nahlédnout do podzemí některých pražských budov.

Praha se nepyšní pouze krásnou architekturou, ale i širokou škálou podzemních objektů, jako jsou atomové kryty, katakomby, tunely a historická sklepení. Tato místa jsou veřejnosti mnohdy těžko přístupná a některá jsou zcela neznámá.

Po dvou úspěšných ročnících se návštěvníci mohou těšit na znovuotevření minulých objektů s tím, že nově také umožní nahlédnout do podzemních útrob divadel DISK a Ungelt.

V minulém roce návštěvníci zaplnili více než 1 500 míst v 10 objektech. Letos se mohou těšit na navýšení kapacit u stávajících prohlídek i na několik jedinečných objektů, které budou v rámci tohoto projektu představeny vůbec poprvé. V programu nebude chybět Národní divadlo, Národní památník hrdinů Heydrichiády nebo kostel Panny Marie Vítězné. Své tajemné podzemní prostory znovu zpřístupní i Divoká Šárka, Branická skála. V letošním roce zpřístupněné objekty se budou postupně zobrazovat ZDE

Novinkou letošního ročníku se stane divadlo DISK, které umožní prohlídky do podzemí i zákulisí divadla. Sdružení je součástí divadelní fakulty AMU a svou činnost zahájilo už v roce 1946. Dnes sídlí v ulici Karlova, kde bude v rámci akce probíhat prohlídka prostor, kam běžně nezavítáte. Poprvé své podzemí zpřístupní i divadlo Ungelt, které v roce 1995 slavnostně otevřel Miloš Kopecký. Ačkoliv se jedná o komorní scénu, zákulisí a podzemí divadla nabídne neméně zajímavé prostory. Jako letošní „tahák“ zařazujeme do doprovodného programu venkovní hru ve spolupráci s Leave In Hour. Zájemci se mohou těšit na hru v týmech, kde budou v rámci akce na dílčích stanovištích plnit různé úkoly.

Všechny prohlídky jsou stejně jako minulé ročníky zdarma, podmínkou je pouze registrace na webových stránkách. O spuštění této registrace budou organizátoři informovat prostřednictvím Facebooku, Instagramu a newsletterů.

Jana Novotná

Otevření Národního muzea (historická budova) - částečné

Kdy: 28.10.2018

Částečně se otevře Historická budova a v ní dvě nové výstavy
– Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava
– výstava 2 × 100

Obě budou do konce roku k vidění zdarma.

Výstavy představí velmi úzký výběr nejvýznamnějších sbírkových předmětů Národního muzea.

Mezi nimi bude i diadém Emy Destinové patřící k nejvzácnějším exponátům ze sbírky divadelního oddělení.

Další ze zajímavostí, kterou budete moci vidět na výstavě, je bezesporu zlatý svatováclavský dukát, vydaný v roce 1923 u příležitosti pátého výročí vzniku československé republiky. Tyto dukáty nepatřily k mincím oběhovým, ale investičním s vysokým obsahem drahého kovu. Prvních 1000 vyražených dukátů bylo k příležitosti jejich slavnostního vydání opatřeno pořadovými čísly a předáno tehdejším významným osobnostem v čele s prezidentem T. G. Masarykem, který obdržel mince s čísly 1 až 3. Dukáty s čísly 4–24 byly předány členům vlády a předsedům národního shromáždění. Dukát č. 1 prezident tehdy věnoval do sbírek Národního muzea a lze jej bez nadsázky označit za nejcennější minci moderních českých dějin.

Petr Navrátil

ČTK

Kdy: 17.11.2018

V rámci oslav 100. výročí založení republiky ČTK připravila na 17. listopad den otevřených dveří, kdy chce veřejnosti představit svoji současnou práci i to, jak zpravodajství vznikalo a jaká technika při tom reportérům pomáhala v uplynulých sto letech.

Československá tisková kancelář zahájila svou činnost 28. října 1918.

Jana Novotná

Den poezie

Kdy: 11.-25.11.2018

Festival oslavuje památku narození Karla Hynka Máchy (16. listopadu 1810)

Jubilejní 20. ročník, letos na téma "Nebát se …"

Na letošní rok připadá mnoho významných výročí, ať již z oblasti politiky (všechny „osmičkové” roky), tak v oblasti literatury (např. 80 let od úmrtí Karla Čapka, či 150 let od narození Otokara Březiny).

Festival Den poezie se každoročně odehrává v desítkách měst celé České republiky a již několik let je počtem akcí nejrozsáhlejším festivalem poezie v naší zemi. Hlavním srdcem festivalu jsou regionální aktéři z řad škol, knihoven, literárních spolků, klubů, divadel, muzeí i jednotlivců, kteří společně pořádají ve svém kraji zajímavé poetické akce pro veřejnost. Díky nim lze větišinu programů navštívit zdarma.

ing.Jiřina Kratochvílová

Noc divadel

Kdy: 17.11.2018

Den otevřených dveří divadel a výjimečných zážitků

Komponovaný večer European Theatre Night prezentuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě vždy třetí listopadovou sobotu. Také česká divadla otevřou své prostory během večerních a nočních hodin a připraví pro diváky různorodý program: představení pro děti i pro dospělé, autorská čtení, workshopy a semináře, koncerty, projekce filmů a inscenací, prohlídky zákulisí.

Noc divadel v ČR, kterou koordinuje Institut umění – Divadelní ústav od roku 2013, se díky stovkám akcí ve zhruba 40 městech a místech ČR stala jedním z největších divadelních svátků v Evropě.

Jana Novotná

Pražská muzea 1918 – 2018 zdarma

Kdy: 27.-28.10.2018

V rámci oslav 100. výročí založení Československa pro vás pražská muzea a galerie připravily během víkendu 27.–28. října 2018 vstup zdarma či za symbolické vstupné a doprovodné programy.

Pražská muzea popularizují historii českého hlavního města, které často hrálo hlavní roli v důležitých meznících českých, ale i československých dějin. Proto se právě tato muzea z pozice místa, které v paměti národa hraje neodmyslitelně vedoucí roli, a ve kterém se v průběhu staletí odehrála většina významnějších střetů, rozhodla připojit ke stoletému výročí republiky speciální víkendovou akcí. Ta svým rozsahem důstojně odráží důležitost výročí, které si všichni budeme koncem října připomínat. Je to už sto let, kdy se završilo usilovné snažení českých a slovenských vlastenců a vzniklo samostatné Československo. Součástí této snahy byl i zvýšený zájem o českou historii a Muzeum hlavního města Prahy (MMP) datuje svůj vznik právě do doby vlasteneckého 19. století, které vyvrcholilo právě 28. října 1918.

V duchu této tradice se MMP rozhodlo společně s ostatními pražskými muzei oslavit československé výročí. O víkendu, které na toto datum připadá, společně otevřou svoje dveře veřejnosti, abychom mohli společně jako národ oslavit jednu z nejvýznamnějších událostí novodobých českých dějin. V rámci víkendu budou připraveny doprovodné akce, přednášky a prohlídky, které představí českou historii v duchu probíhajících oslav.

Akce se zúčastní:

Uměleckoprůmyslové muzeum
Národní galerie: Veletržní palác
Památník písemnictví
Národní kulturní památka Vyšehrad
Pedagogické muzeum J. A. Komenského
Obecní dům
Národní zemědělské muzeum
Muzeum policie ČR
Poštovní muzeum
Vojenský historický ústav Praha
Národní muzeum
Národní technické muzeum
Muzeum hlavního města Prahy
Galerie hlavního města Prahy: Trojský zámek, Bílkova vila

Pavel Kulovaný

Festival turkické kultury - Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur

Kdy: 6.10.2018, od 13.hodin

Přijďte ochutnat, prožít a dozvědět více o turkické kultuře na turkický festival! Turkiti nejsou jen Turci, jsou to i Tataři, Kazaši, Kyrgyzové, Uzbeci, Ázerbájdžánci a další! Čekají na vás nejen krásná vystoupení a tradiční jídlo, ale také workshopy jak pro dospělé, tak i pro děti.

Ema Dlouhá

Kramářova vila

Kdy: bude zpřístupněna každou sobotu od dubna do října

Návštěvníci mají opět možnost nahlédnout do míst, kde se setkávají významné osobnosti české i světové politické scény.

Úřad vlády ČR tím pokračuje v otevřenosti úřadu a zpřístupnění historických paláců, které spravuje. Vila bude zpřístupněna v měsících duben až říjen každou sobotu v čase od 9.00 do 16.00 hodin s výjimkou 7. července a 27. října.

Vila prvního československého předsedy vlády Karla Kramáře (1860 – 1937) tvoří bezesporu nepřehlédnutelnou dominantu letenského panoramatu. Přestože z architektonického hlediska je vila obtížně zařaditelná, neboť novobarokní sloh doplňují typické secesní prvky, je považována za jednu z výrazných staveb pražské vilové architektury.

Kromě pravidelných sobot bude Kramářova vila otevřena také v neděli 20. května v rámci festivalu Open House a o státních svátcích v pátek 6. července, v neděli 28. října a v sobotu 17. listopadu. Prohlídky Kramářovy vily budou probíhat ve dnech otevřených dveří v organizovaných skupinách v době od 9.00 do 16.00 hodin. Návštěvníci budou seznámeni s historií i současností vily a také s životem prvních majitelů, kterými byli 1. předseda vlády Československa Karel Kramář a jeho manželka Naděžda.

Po smrti manželů Kramářových v roce 1938 přešla vila do vlastnictví Společnosti Karla Kramáře. Na konci třicátých let objekt spravovalo Národní muzeum a v roce 1952 připadla vila Úřadu předsednictva vlády. V této době sloužila převážně k prezentaci a ubytování státních návštěv.

Do objektu není možné brát s sebou objemná zavazadla. Zájemci se mohou těšit na prohlídku interiérů i zahrady doprovázenou odborným výkladem historiků.

V devadesátých letech byla vila kompletně zrekonstruována a od roku 1998 slouží jako rezidence předsedy vlády České republiky.

Jana Novotná

Národní technické muzeum - dny zlevněného vstupu za 50 Kč v roce 2018

Při příležitosti výročí významných dnů máte možnost navštívit Národní technické muzeum namísto plného či sníženého vstupného za vstupné 50 Kč za osobu.

Dny sníženého vstupného se týkají hlavní budovy v Praze a v sezóně také Centra stavitelského dědictví NTM Plasy a Železničního depozitáře NTM v Chomutově. Sleva na vstupném se netýká prohlídky dolů v hlavní budově v Praze (příplatek 50 nebo 30 Kč).

Dny sníženého vstupného do NTM v hodnotě 50 Kč:28.10., 17.11., 18.12.

Jana Novotná

Ivanka Devátá

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá se od letošního září vrací do divadel, kulturních domů a knihoven. Je v plné síle a na své fanoušky se moc těší.

Vystupuje sama, nebo společné s italským zpěvákem Andrea Andrei, případně i Zuzanou Bubílkovou, nebo harmonikářem Liborem Šimůnkem.

ing.Jiřina Kratochvílová

Kaple sv. Kříže - Pražský hrad, Svatovítský poklad.

Od: 16. 12. 2011 na dobu 10 let. Otevřeno denně 9 - 16 hodin.
Vstupné nebude součástí prohlídkových okruhů, bude samostatné.
Vzhledem ke klimatickým podmínkách je maximální počet návštěvníků v kapli 45 osob.

Po více než 20 letech se do kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu vrací stálá expozice Svatovítského pokladu. Jeho počátky se vztahují k období, kdy svatý Václav nechal postavit rotundu svatého Víta na Pražském hradu. Písemně je evidence pokladu doložena v souvislosti s bazilikou sv. Víta, Václava a Vojtěcha již v roce 1069. Význam pokladu však není jen historický – nedocenitelná je i liturgická hodnota shromážděných ostatků a bohoslužebných předmětů, a zároveň i vysoká úroveň uměleckého řemesla a také kvalita a materiální hodnota drahých kamenů a ušlechtilých kovů. Soubor předmětů je nesmírně různorodý: obsahuje mnoho relikviářů vřetně relikviářových bust, monstrancí a tzv. korunovačního kříže, liturgického náčiní a mešních rouch a různé další vzácné památky. Nejznámějším dárcem byl český král a římský císař Karel IV. Již v roce 1333, ještě než se stal králem, postaral se mladý kralevic o rozšíření Svatovítského pokladu, později zavedl i bohoslužby, které umožňovaly prostému lidu pravidelně zhlédnout některé ostatky v pokladu shromážděné.

Expozice, kterou s podporou Správy Pražského hradu připravily Kancelář prezidenta republiky a Metropolitní kapitula u sv. Víta, představí 139 relikviářů a liturgických předmětů vysoké historické a umělecké ceny.

Irena Douchová

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]