Cestování

Vaše příspěvky - období: květen 2008

14. 5. 2008

Turnov a Český ráj – pozvání na turistickou sezonu 2008

Tradiční zahájení turistiky se konalo v areálu Panta Skala na Malé Skále. K zahájení sezony jsou jako každoročně vydávány turistické noviny Český ráj 2008, které poskytují praktické informace o památkách, tipy na výlety či zajímavosti z regionu. Za zmínku stojí akce Kámen a šperk na turnovském náměstí a šperkařské sympozium v Muzeu Českého ráje.

Velmi perspektivně se jeví rozvoj cyklostezky Jizera v úseku Svijany - Turnov - Železný Brod. Rozsah celého projektu Sdružení Český ráj představuje vytvoření zeleného multifunkčního koridoru po celé délce Jizery od pramenů až po soutok s Labem, který bude sloužit cyklistům,vodákům, pěším či in-line bruslím. Vyjednává se také napojení na veřejnou hromadnou dopravu vč. ČSD. Memorandum - Vyhlášení společné iniciativy "Dreenways Jizera" podepsalo a podporuje 7 regionálních subjektů /Zlatý pruh Polabí, Sdružení český ráj, Mladá Boleslav, Turnov,Semily, Železný Brod, Krkonoše - svazek měst a obcí/. Realizace a financování stavby je směřováno pro její nákladovost i k využití evropských strukturálních fondů.


Organizátoři celé letošní turistické sezony.doufají, že proběhne v Českém ráji i v Turnově úspěšně, včetně velkolepého záměru v oblasti turistického ruchu jakým je CYKLOSTEZKA.

Voláme: " Navštivte a využijte krásy regionu a podpořte záměry rozvoje šetrné turistiky!“ Ke společnému výletu po Českém ráji a spolupráci vyzývá Spolek rodáků a přátel Turnova.

Jaroslav Burianek

1. 5. 2008

Předvánoční výlet do Paříže

Netradiční návštěva oblíbeného města bez obvyklých turistických prohlídek,ale toulání po Paříži se zaměřením na vánoční výzdobu ulic a náměstí a prohlížení výloh a oddělení obchodních domů

Po předešlých návštěvách Paříže a absolvování prohlídek všeobecně známých pamětihodností bylo pozvání podívat se do předvánoční Paříže více než lákavé. Nebyly to dny, strávené znovuobjevováním krás Sacre-Coeur, Montmartre, Montparnasse a nábřeží Seiny, ale zaměřené trochu jinak.

Vzhledem k místu ubytování v Saint-Germain-en- Laye jsme navštívili hned ráno místní tržiště, kde mým největším zážitkem byl nákup dárků v krámku výrobce sýrů. Dále jsme si prohlédli zámek v Saint- Germain, který byl ještě před výstavbou Versailles letním sídlem francouzských králů. Je také významný i z pohledu vzniku Československa,neboť zde byla v roce 1919 podepsána smlouva o rozdělení Rakouska-Uherska.


V následujících dvou dnech byl program zaměřen na prohlídky oddělení, ne nákupy, v luxusních obchodních domech Galerie Lafayette, Printems a obdivování výloh firem Haute couture jako Chanel, Dior, Hermes a dalších.
V podvečer nás zaujaly ulice a bulváry s tisíci rozsvícených světel, v každou celou hodinu začala hra světel na Eiffelovce.
A to vše sledovalo tak velké množství Pařížanů a turistů, že u Vítězného oblouku byla v sobotu večer hlava na hlavě.
Krátká návštěva předvánoční Paříže měla svůj spíše komický závěr na letišti .Při kontrole zavazadel velmi usměvavý úředník černé pleti mě nejprve po důkladné prohlídce vyzul i z bot a poté veškerá nakoupená dárková balení sýrů hbitě vylovil z mého zavazadla a skončila v nádobě na zabavené předměty. Když nám po vzlétnutí naposledy dole zablikala rozzářená Eiffelovka bylo jasné,že bych se do Paříže zase ještě někdy ráda vrátila..

Ing. Marta Šolcová

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]