Cestování

Vaše příspěvky - období: březen 2008

1. 3. 2008

Chcete si udržet dobrou kondici ?

Mohlo by Vám v tom dobře pomoci nové sportovní odvětví, které se nedávno rozšířilo v některých částech Evropy a USA a dorazilo již také k nám.

A cože se Vám to nabízí? Je to tzv.  severská chůze   - nebo také  Nordic Walking , chůze se speciálními holemi, která je jako sport pro lidi v seniorském věku jistě velmi vhodná. Severská proto, že má svůj původ ve Finsku.Tamní lyžařští běžkaři ji začali původně používat, aby si udrželi formu i během letních měsíců. Odtud přešla do sousedních skandinávských států a pak do dalších částí Evropy vč.jižní a již i na území Ameriky.

Je to druh sportu, který může provozovat úplně každý, ve všech výkonnostních skupinách a po celý rok Přitom prý lze uvést do pohybu až 9O% svalů. Může zmírnit i problémy s nadváhou, protože může zvýšit o více než 46% tělesnou spotřebu kalorií.Uvolňuje i svalové napětí v oblasti zádových a ramenních svalů a zvyšuje pohyblivost páteře stejně jako tepovou frekvenci.Zároveň šetří klouby a kolena a turistům začátečníkům či starším lidem dodá díky pohybu s holemi jistotu na hladkém a klouzavém povrchu. U nás jeho používání doporučuje již nejenom vzniklý speciální klub, ale např.i Konstantinovy Lázně, které se chtějí stát i moderním výchovným centrem životního stylu a lázně v Jeseníku. A o těch dalších lázních možná nevím.

Ve srovnání s ostatními sporty není tak náročný ani finančně. Speciální hole lze zakoupit od jednodušších a levnějších až po dražší, vysoce kvalitní určené výkonnostním sportovcům.

Vyrábějí se z materiálů, které umožňují, aby byly velmi lehké. Je pouze zapotřebí vybrat si je ve správné délce v poměru ke své postavě - vypočítá se vynásobením tělesné výšky číslem 0,68. Všeobecně se začátečníkům doporučují hole spíše kratší a pokročilým delší. Je dobře si je kupovat tam, kde při jejich výběru budou umět také poradit. Jedna z našich zdejších kolegyň tento způsob chůze již zkusila a je jím nadšena. Nedoporučuje ale začátečníkům kupovat skládací hole, které jsou také nabízeny.

Ing. Musilová Kamila

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]