Cestování

Vaše příspěvky - období: srpen 2007

1. 8. 2007

Výlet na státní zámek Sychrov

Navštivte méně známou část Českého Ráje, státní zámek Sychrov a jeho okolí. Čekají Vás krásné výhledy do údolí Jizery, na Kozákov, hrad Trosky , město Turnov. Na opačnou světovou stranu uvidíte romantické údolí říčky Mohelky a v pozadí masiv Ještědu. Součástí zámku je překrásný park, k prohlídce nejlépe v období, když kvetou rododendrony a azalky.

Státní zámek Sychrov leží cca 8 km severně od Turnova, směr vlevo od dálnice Praha –Liberec. Již po několika kilometrech po odbočení narazíte na kovový plot zámeckého parku a po další jízdě můžete zaparkovat na rozsáhlém parkovišti před zámkem. Pokud se chcete po jízdě a před prohlídkou osvěžit , v bezprostřední blízkosti parkoviště je Zámecká restaurace a nebo levnější restaurace Konrád.

Pro toho, kdo rád jezdí vlakem,je možné výlet také stihnout během jednoho dne .Spojení je na trati Turnov – Liberec,vystoupit na zastávce Sychrov.Je to druhá zastávka od Turnova ,směrem na Liberec. Od nádraží následuje pěší cesta asi 1,5 km přes vesnici Radimovice , z počátku do pořádného kopce a pak chráněnou lípovou alejí až před zámecký areál.

Písemně je Sychrov uváděn již roku 1367, nejvýznamnější etapa začíná v roce 1820, kdy se majiteli stali Rohanové, příslušníci staré francouzské šlechty. Ti zámek stavěli nejprve v klasicistním stylu a později v novogotickém. Z hlediska regionu jsou významné práce místního řezbáře Petra Buška ,který provedl veškerou výzdobu zámku jako jsou dřevěná schodiště,vestavěný nábytek, krásná obložení stěn a stropů, včetně zámecké kaple.

V roce 1945 byl zámek zkonfiskován a v roce 1995 byl prohlášen národní kulturní památkou. Již od padesátých let je zpřístupněn veřejnosti, je zde k vidění vývoj šlechtického interiéru a kolekce francouzské portrétní malby.

Podrobnější informace doplněné i o pořádané akce jako jsou koncerty,noční prohlídky, poutě, je možno nalézt na  internetu.

Ing.Marta Šolcová

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]