Cestování

Vaše příspěvky - období: prosinec 2007

1. 12. 2007

Hezký podzimní výlet

Tentokrát navštívíme jižní okraj Českého ráje, hrad Valečov, Drábské světničky a Mužský

Při jízdě po dálnici z Prahy do Turnova přibližně na sedmdesátém kilometru zaujmou vpravo skály, které vyčnívají náhle z jinak celkem rovinaté krajiny .Tutéž scenérii vidíme při jízdě vlakem v blízkosti stanice Mnichovo Hradiště na trati Praha - Turnov. Jsou to  Drábské světničky . Původ názvu je prý od slova „drábi“, což byli v době husitských válek loupežníci. Na prohlídku se dostaneme pěšky z Březiny nebo Mnichova Hradiště / 6 km / nebo autem do vsi Dneboh, pak necelý kilometr pěšky. Vlastní prohlídka je poněkud náročnější, vzhledem k schůdkům a mostkům, které spojují jednotlivé místnosti,vydlabané ve skále. Po této procházce přijde vhod osvěžení v restauraci Na Krásné vyhlídce ,odkud je skutečně pěkný výhled na Ještěd, Bezděz i široké údolí Jizery pod skalami.

Od restaurace můžeme pokračovat v procházce po úzké silnici, lemované stromořadím ořešáků a rozsáhlými jabloňovými sady s bohatou úrodou , do vesničky Mužský se starobylými venkovskými domky. Kdo má zájem zhlédnout opravdu všechny zajímavosti této lokality, vystoupá vlevo od silničky do kopce a prohlédne si vrch  Mužský  s pomníkem připomínajícím prusko-rakouskou válku v r.1866.

Pokud nám ještě zbývají síly a je dostatek času, navštívíme ještě hrad Valečov, který je od Drábských světniček vzdálen cca 3 km.

Popisovaný výlet je možné doporučit k prožití pěkného podzimního dne, v klidném prostředí, protože na rozdíl od všeobecně známých, hlavních oblastí Českého ráje není dosud tak navštěvovaný. A určitě zde bude krásně i na jaře, když rozkvetou jabloně na Mužském nebo třešňové sady v okolí hradu Valečova.

Ing.Marta Šolcová

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]