Cestování

Vaše příspěvky - období: říjen 2006

20. 10. 2006

Lombardie Itálie

Lombardie je v severní části Itálie.Centrem je Milán, druhé největší město Itálie ležící v Pádské nížině. Má 1,3 mil.obyvatel. Průmyslové, obchodní a finanční středisko země, s průmyslem strojírenským, automobilovým,leteckým, elektrotechnickým,textilním, oděvním, chemickým, papírenským, potravinářským, veletržní město. Dopravní křižovatka a mezinárodní letiště.

Historie je stará, město bylo založeno Etrusky, pak keltské sídliště, od r.222 př.n.l. římské Mediolanum, v 5.stol. sídlo západořímských císařů.Další rozkvět ve středověku za vlády rodu Viscontiů/od r.1277/ a Sforzů/odr.1450/. Od r.1396 hlavní město milánského vévodství. Od r.1535 v držení Habsburků. V r. 1861 Milano /italsky/ připojeno k Itálii.

Historické památky: centrum je součástí Světového kulturního dědictví UNESCO – gotická katedrála, kostel a dominikánský klášter Santa Maria delle Grazie s unikátní freskou „Poslední večeře“ od Leonarda da Vinci.

Významné galerie Ambrosiana a Brera,musea, divadla - Teatro Manzoni, opera La Scala,1778, dvě univerzity.

Dr. Alena Koudelová

11. 10. 2006

Nalezené dopisy (část 1) - autentické záznamy a vzpomínky ing.Jírů na účast na mezinárodní studentské brigádě ve Skotsku v roce 1947.

Podrobnosti - soubor ke stažení (formát pdf)

ing.Jírů, ing. Valenta

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]