Cestování

Vaše příspěvky - období: květen 2005

22. 5. 2005

Cestování za hranice Prahy

Cestovat můžete již za hranice Prahy a to prostřednictvím Pražské integrované dopravy, což jsou autobusy s číslem začínajícím 300. Důchodci vyšší věkové hranice jezdí zdarma. Můžete cestovat :ze Zličína, směr Unhošť, ze Skalky směr Jíloviště.

Pojedete ze Zličína přes Rudnou na hrad Červený Újezd ve stejnojmenné obci. Je to nově postavený hrad s pěknou parkovou úpravou, uvnitř jsou ukázky starých řemesel. Stojí za návštěvu.

Jana Kasíková

14. 5. 2005

Cesta do severního Švédska

Další vlastní zkušenosti a poznatky z cesty do severního Švédska.

Podrobnosti - soubor ke stažení (formát pdf)

ing. Kamila Musilová

1. 5. 2005

Tipy na výlety do muzeí v ČR

Návštěvy zajímavých muzeí v regionech Česka
Muzeum historických motocyklů v Bečově nad Teplou

Muzeum vystavuje okolo 40 exponátů historických motocyklů, dále historická jízdní kola a motocyklové motory. Expozice se neustále rozšiřuje a byla doplněna i o historická jízdní kola. Některé z vystavených exponátů jsou světové unikáty dochované v jediném kuse a některé jsou jedinými dochovanými v ČR.

Muzeum Českého ráje v Turnově

Muzeum dokumentuje mineralogickou pestrost regionu a čtyřsetletou tradici broušení drahých kamenů a zlatnictví v Turnově. Součástí muzea je i galerie původně určená k instalaci známé dioramatické malby Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou, kterou podle předlohy Mikoláše Alše vytvořili V. Bartoněk, K. V. Mašek a V. Jansa

Muzeum Jindřichohradecka

Z bohaté nabídky muzea v Jindřichově Hradci jsou zajímavé zejména tři stálé expozice – Krýzovy jesličky, Síň Emy Destinové a barokní lékárna. Krýzovy jesličky, největší lidový mechanický betlém na světě zapsaný v Guinnessově knize rekordů, zabírá plochu 60m2 a obsahuje 1398 figurek lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje. Síň Emy Destinové představuje umělecký odkaz a životní osudy nejslavnější české pěvkyně. Jsou zde vystaveny exponáty nábytku, hudebních nástrojů a porcelánu ze zámku umělkyně ve Stráži nad Nežárkou. Lékárna je příležitostí shlédnout soupravu lékárenského nábytku a nádobí z konce 18. století.

Moser muzeum Karlovy Vary

¨ Moser muzeum má stálou expozici, která mapuje historii a stylový vývoj sklárny od roku 1853, kdy se datuje její založení. Prohlídka muzea je bezplatná. Součástí prohlídky sklárny jsou organizované exkurze do hutního provozu doprovázené odborným výkladem, které jsou zpoplatněny částkou 70 Kč za osobu „studenti a důchodci polovic“.

Jan Becher muzeum Karlovy Vary

Do muzea ročně zavítá okolo třiceti tisíc příznivců Becherovky z celého světa včetně celé řady slavných osobností. Návštěvníci si mohou prohlédnout jak muzejní část, kde jsou vystaveny dobové exponáty datované od roku 1805 až po současnost, tak i část současného výrobního závodu, seznámit se s výrobním procesem a jednotlivými etapami vzniku tohoto lahodného nápoje.

Pivovarské muzeum Plzeň

Jedno z nejstarších muzeí svého druhu na světě je pro veřejnost otevřeno již 43 let. Právovárečný dům, ve kterém muzeum sídlí, je unikátní historickou památkou. Stovky jedinečných exponátů dokládají historii vaření piva a kulturu pití piva odnepaměti po současnost. Výroba piva je v muzeu popisována od kolébky pivovarnictví ve starověké Mezopotámii až do 20. století. Vývoj kultury pití piva je demonstrován na dvou odlišných typech hospod – venkovské z 19. století a měšťanské z počátku 20. století. Mimo stálé expozice je celoročně otevřena i galerie, ve které se střídají výstavy známých malířů, kreslířů a fotografů.

Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy ve Strážnici

Expozice seznamuje návštěvníka se způsobem života a bydlení lidu jak v horských oblastech Slovácka, tak v úrodné části Pomoraví, kde je velká část hospodaření rolníků založena na pěstování vinné révy. Ukázka vinohradnických staveb a jejich zařízení, doplněná vinohradem představujícím pěstování vína od nejstarších dob po současnost, je jedinou expozicí svého druhu na našem území. Řemeslná výroba je zastoupena kovárnou z Lipova a tkalcovskou dílnou z Nové Lhoty na Horňácku. Národní ústav lidové kultury pořádá každoročně pro návštěvníky v areálu muzea ve Strážnici zvykoslovné pořady, např. stavění máje, dožínky, zarážení hory, ukázky rukodělných technik, akce pro děti a vždy poslední víkend v červnu se stává atraktivním prostředím pro programy Mezinárodního folklorního festivalu.

Obuvnické muzeum Zlín

Prostřednictvím více než tisíce exponátů seznámí návštěvníky s historií a současností obouvání, vývojem výroby obuvi a dějinami ševcovského řemesla. Nejstarší originály pocházejí z konce 16. století. Unikátní je kolekce obouvání cizích národů. Jsou zde soustředěny různé typy obuvi ze všech kontinentů světa. Nejvzácnější je soubor textilních střevíčků z období čínského císařství, velmi zajímavá je i kolekce atamanských bot, soubor afrických sandálů a velká sbírka obuvi z Indie. Nejpřitažlivějšími exponáty jsou opánky z peří pštrosa Emu a lidských vlasů, které sloužily v centrální Austrálii k rituálním obřadům. Nejrozsáhlejší a nejucelenější kolekcí fondu Obuvnického muzea je soubor obuvi z produkce Baťa.

Železniční muzeum v Lužné u Rakovníka

V muzeu jsou vystaveny jak nablýskané parní lokomotivy širokého věkového rozpětí a mnoho osobních i nákladních vagónů, tak nejrůznější předměty z historie železnic, na př. signalisační a zabezpečovací technika, modely vlaků a železniční dílny, kde se opravují a renovují staré exponáty. Areál železničního muzea je báječným místem pro relaxaci, najdete tu i jídelní vůz s občerstvením a navíc v průběhu roku pořádá muzeum pro všechny milovníky starých vlaků nejrůznější akce. Venkovní expozice jsou zasazeny v lesnatém přírodním areálu s možností odpočinku. Pro děti je k dispozici dětský koutek, pro všechny návštěvníky pak občerstvení v jídelním voze nebo ve stáncích a samozřejmostí je sociální zařízení a bezbariérové přístupy. V průběhu celého roku jsou pořádány nejrůznější akce, především nostalgické jízdy vlaky s parními lokomotivami a dobrou tradicí se stala každoroční tematická setkání parních lokomotiv stejné řady.

Ing. M. Lion, Ing. L. Vaiglová

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]