Všeobecné informace

Rozcestník

Vaše příspěvky - období: duben 2018

Za významnými stromy Modřan

Kdy: 23.4.2018

V dubnu 2018 slaví web Pražské stromy již 8. narozeniny.

Připojit se můžete například na vycházku Za významnými stromy Modřan.

Sraz: 16:15 hod. - tramvajová zastávka Poliklinika Modřany

Komentovaná procházka vás zavede především ke stromům, které připomínají důležité milníky v našich dějinách. Podíváme se na příklad k lípě Evropy, stromu milénia či ke stromořadí studentů. Účastníci si budou moci zároveň vyzkoušet nejmodernější formu označení památných a významných stromů, prostřednictvím „chytrého“ mobilního telefonu.

Délka vycházky je zhruba 2 km.

Všichni účastnící obdrží zdarma zbrusu novou publikaci „Vycházky za pražskými stromy nejen pro seniory“. Průvodcem vycházky bude dendrolog Aleš Rudl, autor webu Pražské stromy.

Na vycházku se přihlašujte přes kontaktní formulář webu Pražské stromy www.prazskestromy.cz nebo na e-mailu prazskestromy@seznam.cz.

Pavel Kulovaný

Noc kostelů

Kdy: 25.5.2018

Noc kostelů je každoročně pořádaná akce, která má umožnit široké veřejnosti nezávazné přiblížení se a setkání s křesťanstvím.

Jednotlivé farnosti, sbory či řády přivítají v otevřených kostelech návštěvníky bohatým programem. Připraveny budou komentované prohlídky, koncerty, workshopy či divadelní představení, tak jako tomu bylo i v minulých letech. Vystaveny budou také liturgické předměty a sakrální umění. Na Noc kostelů s sebou můžete vzít i své ratolesti, pro které bude připraven například soutěžní večer či koncert dětského sboru.

Zpřístupněny budou rovněž některé veřejnosti běžně nepřístupné části kostelů jako např. varhanní kůry, sakristie, věže, krypty nebo klášterní zahrady. Smyslem celé akce je představení podstaty křesťanství, která není ani ve vnějších obřadech, symolech a gestech, ale v myšlení a chování lidí, kteří se tomu učí právě v těchto prostorech, kde se shromážďují, modlí či obětují.

Botatý program je každý rok připraven také pro děti, které se mohou těšit na množství divadelních představení, nejrůznější soutěže, dílny, čtení, filmy a další zábavu.

Jana Novotná

Open House

Kdy: 19.5.-20.5.2018

Poznejte své město prostřednictvím prohlídek, přednášek, workshopů...

Světoznámý festival architektury Open House, který probíhá již v mnoha městech Evropy, Ameriky a Austrálie proběhne opět také v České republice.

Praha bude hostit čtvrtý ročník festivalu, který na jeden víkend v roce otevře sídla firem, úřadů či moderních technických staveb, okolo nichž jste zvyklí procházet. Působí na nás každý den svým tvarem i vzhledem, vedou vaše kroky, ale za jejich zdi se máte málokdy šanci podívat - historické paláce, honosné vily, moderní kancelářské komplexy, nádraží, ale i technické a industriální stavby.

Rudolf Tomšů

Ministerstvo zemědělství + Národní zemědělské muzeum

Kdy: 19.5.2018

Den otevřených dveří spojený s připomínkou historických událostí první republiky. Rok 2018 znamená pro Ministerstvo zemědělství připomenutí důležité historické události a to 90. výročí položení základního kamene budovy ministerstva. Základní kámen položil tehdejší ministr Otakar Srdínko dne 18. května 1928.

Akce pro širokou veřejnost. Návštěvníkům bude umožněna komentovaná prohlídka budovy Ministerstva zemědělství, ať už bývalého reprezentativního bytu ministra, tak jeho současné pracovny, jednacích sálů a dalších prostor zpřístupněné budovy. Součástí dne otevřených dveří bude také prohlídka historických expozic Národního zemědělského muzea, ochutnávka kvalitních potravin oceněných prestižními značkami KLASA a Regionální potravina a bohatý program pro děti, v rámci kterého si například budou moci vyzkoušet svou zručnost na simulátoru dojení.

Vstup na akci bude zdarma.

Jana Novotná

Pražské služby - nepřEKOnatelný servis

Kdy: 21.4.2018, 10.30-16 hodin

Kde: Pod Šancemi 444/1, 180 77 Praha

Den otevřených dveří Pražských služeb.

Vystavena bude nejmodernější technika a připraven bude také bohatý doprovodný program.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout třídící linku nebo sběrný dvůr.
Den otevřených dveří Pražských služeb moderuje Maroš Kramár.

Pavel Kulovaný

Hrnčířské a řemeslné trhy v Berouně

Kdy: 5.6.2018, od 10hodin

Berounští hrnčíři patřili k váženým a uznávaným řemeslníkům již ve středověku. V širší povědomí vešli zejména tzv. berounským zbožím, červeně zbarvenou keramikou, zdobenou bílými přírodními motivy, z níž se pilo při korunovaci krále Matyáše v roce 1611 a oblíbil si ji i císař Rudolf II. či Vilém z Rožmberka. Tato keramika se v 16. a 17. století nevyráběla nikde jinde než právě v Berouně. Repliky této unikátní berounské keramiky je možné zakoupit v městském informačním centru na Husově náměstí.

V dnešní době se v Berouně staly tradicí již každoročně pořádané Hrnčířské trhy a Jarní hrnčířské a řemeslné trhy, na kterých návštěvníci najdou nejenom repliky zmíněné berounské keramiky, ale širokou nabídku keramiky různých technik od hrnčířů z celé republiky i zahraničí.

Jana Novotná

Mezinárodní den muzeí a galerií

Kdy: 18.5.2018

Téma Mezinárodního dne muzeí pro rok 2018 je Hyperpropojená muzea: Nové cesty, nové publikum. Cílem je poukázat na vztah muzeí a nových technologií a možnosti jejich využití k oslovení dalších návštěvníků.

Při úvahách o působnosti muzeí ve světě, který je stále více propojený, nelze pomíjet všechny vazby, které muzea pomáhají utvářet. Tvoří nedílnou součást společnosti, kulturní krajiny i přírodního prostředí. Nové technologie umožňují muzeím oslovovat širší veřejnost, která si k nim dosud nenašla cestu, jednoduše například prostřednictvím hashtagů. Mohou tak svá sdělení komunikovat inovativními způsoby, dostatečně atraktivními pro současnou veřejnost. Mezinárodní den muzeí 2018 chce podnítit muzea na celém světě, aby vyhledávala nové cesty a nové publikum tak, že budou zkoumat, posilovat a vytvářet nejrůznější vazby.

V rámci Mezinárodního dne muzeí a galerií pořádají některá pražská muzea Den otevřených dveří a můžete je tedy ZDARMA navštívit - seznam budeme v průběhu roku postupně zveřejňovat, ale mnohá muzea se zapojují s programem především k Pražské muzejní noci 9. 6. 2018

Mezinárodní rada muzeí (ICOM) ustanovila Mezinárodní den muzeí v roce 1977 s cílem upozorňovat širokou veřejnost na roli muzeí v rozvoji celé společnosti. Mezinárodní den muzeí se již tradičně slaví kolem 18. května. Akce mohou probíhat v rámci jednoho dne, víkendu nebo celého týdne. Cílem je setkat se v muzeu na základě hesla « Muzeum jako významný prostředek kulturní výměny, vzájemného obohacování kultur a rozvoje vzájemného porozumění, spolupráce a míru mezi národy.

Pavel Kulovaný

Pražský hrad

Kdy: 12.5.2018, 9-18hodin

Při zahájení sezóny 12. května bude možné tradičně zdarma vidět návštěvnické objekty; k tomu letos Hrad k 100. výročí republiky výjimečně přidá i reprezentační prostory, výstavy a stálé expozice.

Nejen Starý královský palác a všechny další návštěvnické objekty, ale i reprezentační prostory v Novém královském paláci budou na Pražském hradě otevřeny v rámci symbolického zahájení letní turistické sezóny dne 12. května 2018. Kromě toho budou volně přístupné výstavy uspořádané k 100. výročí založení ČSR, na III. nádvoří se uskuteční festival dechových hudeb a v Jelením příkopu bude připraven program pro děti.

V rámci symbolického zahájení sezóny bude tradičně možné od 9.00 do 18.00 zdarma navštívit všechny návštěvnické objekty - kromě zmíněného Starého královského paláce s Vladislavským sálem to bude například katedrála sv. Víta, bazilika sv. Jiří a Zlatá ulička se stálou expozicí.

Souběžně budou otevřeny reprezentační prostory v prvním patře Nového královského paláce, do nichž se bude vstupovat majestátní Sloupovou síní vybudovanou podle návrhu J. Plečnika.

Od 9.00 do 18.00 budou také otevřeny krátkodobé výstavy - Labyrintem dějin českých zemí v Císařské konírně, Doteky státnosti v Jízdárně, Obnova Pražského hradu v Tereziánském křídle a O výstavě Josipa Plečnika 1996 v prostoru pod vyhlídkou v jižních zahradách. Festival dechových hudeb bude po celý den probíhat na pódiu na III. nádvoří, v Jelením příkopu se mohou děti těšit na ukázky výcviku dravých ptáků.

ing.Jiřina Kratochvílová

Akce "Páni kluci" v Národním zemědělském muzeu

Kdy: 26.-27.5.2018, 10-17hodin

Dvoudenní zážitkový rodinný festival časopisu abc.

Ábíčko je časopis pro zvídavé děti, které se nebojí žádného dobrodružství. A přesně takový je i festival Páni kluci. Pro všechny hravé děti i dospělé je připravena spousta zábavy ve vnitřních i venkovních prostorách muzea.

Vyzkoušíte si drony a další RC hračky, virtuální realitu i vědecké experimenty, naučíte se tunit počítač, stanete se archeologem, herním vývojářem či konstruktérem robotů. Čekají vás ale i sportovní disciplíny. A na pódiu časopisu abc pojede během celého festivalu pásmo zajímavých přednášek.

Pavel Kulovaný

Malostranské dvorky

Kdy: 26.-27.5.2018. 10-19hodin

Letos bude tento festival pokračovat převážně v části Nového světa a Hradčan.

Veřejnosti bude zpřístupněno 13 zamčených dvorků, tajemných zákoutí, břečťanových, chátrajících zídek. V některých z nich se odehrají koncerty klasické hudby (harfenistek, violoncelistů), vystoupí průběžně 8 významných našich básníků a vystaví se i výtvarná díla mladých umělců.

Mapku vybraných domů najdete zhruba 14 dní před konáním na stránce www.malostranskedvorky.cz, nebo na facebooku “Malostranské dvorky”, nebo v médiích. Informační stánek s mapkami najdete před hospodou “U černého vola” u Černinského paláce. Pomoc s vytipováním domů a majitelů poskytl autor skvostných knih o Malé straně Dan Hrubý.

Pořádá je Spolek “Piána na ulici” kavárníka Ondřeje Kobzy. Inspirací byla slavná akce z roku 1981.

Jana Novotná

Středověké slavnosti v Břevnovském klášteře

Kdy: 26.5.2018, 9.30-18 hodin

5. ročník slavností v jednom z nejvýznamnějších duchovních středisek země České ve středověku - Břevnovském klášteře benediktinů.

Zažijete rytířské turnaje, mušketýrské souboje, dobovou hudbu, kejklíře, středověké tržiště nebo prohlídky Břevnovského kláštera i pivovaru...

Zdarma prohlídky kláštera

Jana Novotná

"BENSO - Maximum Afriky v srdci Prahy"

Kdy: 19.5.2018, 11-19 hodin

Kde: - náměstí Václava Havla (piazzetta Národního divadla)

V rámci festivalu Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani po roce znovu ožívá největší pražské tržiště s africkými řemeslnými výrobky, kulinářskými specialitami a bohatým kulturním programem:

Pohádky českých Afričanů
Monika Rebcová a tanečníci ze Senegalu
hudební skupiny Aneboafro, Tiditade, Nsango Malamu
orientální tanečnice Sahar
dílna djembe
módní přehlídka
výstava fotografií

Rudolf Tomšů

Noc literatury

Kdy: 9.5.2018

Další ročník literárního happeningu - tentokrát Staré a Nové Město

Záměrem akce je netradičním způsobem přiblížit veřejnosti současnou evropskou literaturu prostřednictvím série veřejných čtení v atraktivních, či běžně nepřístupných místech.

Výběr ze současné evropské literární scény poodhalí kouzlo velkých i malých literatur v přednesu hereckých osobností, které Vám představí ukázky z nových překladů děl evropských autorů. Česká vás 18 skvělých interpretů a 18 nových překladů.

Čtení každoročně probíhají paralalně na všech místech od 18.00 do 22.30, začátky vždy v půlhodinových intervalech. Místa jsou situována blízko sebe, aby jich návštěvníci akce stihli za večer navštívit co největší počet. Návštěvníci si sami volí pořadí míst, která během večera navštíví.

Literární happening organizují Česká centra ve spolupráci s klastrem Sdružení kulturních institutů zemí EU (European Union National Institutes for Culture), zahraničními velvyslanectvími, Zastoupením Evropské komise v ČR a nakladatelstvím Labyrint.

Odehrává se nejen v Praze, ale také v zahraničí a ve spolupráci se Svazem knihovníků také v dalších městech České republiky.

Rudolf Tomšů

Den Evropy na Střeleckém ostrově

Kdy: 9.5.2018

Na Střeleckém ostrově je stejně jako loni připraven zajímavý interaktivní, vzdělávací a kulturní program v rámci oslav Dne Evropy.

Hudební vystoupení

Stánky členských zemí EU

Diskuse se zajímavými osobnostmi

Pavel Kulovaný

Senát, Poslanecká sněmovna a Hrzánský palác

Kdy: 8.5.2018

Senát

Senát Parlamentu ČR pořádá každoročně při příležitosti státního svátku 8. května tradiční den otevřených dveří.
Prostory sídla horní parlamentní komory ve Valdštejnském a Kolovratském paláci se veřejnosti otevřou od 9.00 do 16.00 hodin
V Kolovratském paláci v minulosti zasedaly předválečné a protektorátní vlády. Mimořádné komentované prohlídky připomenou mimo jiné 80. výročí mnichovské dohody, na jejímž základě bylo Československo donuceno odstoupit velkou část svého pohraničí a se kterou byla tehdejší československá vláda dne 30. 9. 1938 seznámena právě v Zeleném salonku Kolovratského paláce. Zájemci budou moci zhlédnout i kopii německé verze mnichovské dohody, která je v paláci vystavena.
V rámci individuálních prohlídek budou moci návštěvníci zavítat rovněž do Valdštejnského paláce a Valdštejnské zahrady.
Vstup do obou paláců je zdarma.

Poslanecká sněmovna

Ve státní svátky 8. května a 28. října se v Poslanecké sněmovně tradičně pořádají dny otevřených dveří, a to od 9 do 16 hodin.
Během hodinové prohlídky si mají návštěvníci možnost prohlédnout hlavní zasedací sál, jednací místnosti výborů a další prostory ve Smiřickém, Šternberském a Thunovském paláci.
Na skupiny návštěvníků budou čekat průvodkyně Prague City Tourism (PIS - PCT), které hosty během cca hodinové prohlídky seznámí s historií budov, architektonickými zajímavostmi i s jejich současným využitím.
Vstup je zdarma

Hrzánský palác

Při příležitosti Dne vítězství 8. května zpřístupní Úřad vlády ČR Hrzánský palác na Hradčanech v Praze od 10 do 17 hodin.
Zájemci o prohlídku budou moci zavítat nejen do interiéru paláce a salonků, které jsou známé především díky protokolárním akcím, ale budou mít jedinečnou příležitost spatřit neobvyklý výhled na Prahu z proslulé terasy, který si vychutnával i T. G. Masaryk, jenž v paláci rovněž pobýval. V neposlední řadě si budou moci prohlédnout také pracovnu předsedy vlády nebo dlouhodobou expozici Symboly republiky a výstavu Můj stát.
Prohlídky reprezentativních sálů a místností jedné z nejstarších staveb na pražských Hradčanech budou probíhat v organizovaných skupinách. Prohlídka potrvá přibližně 40 minut.

Pavel Kulovaný

Hanami - svátek sakur na výstavišti v Holešovicích

Kdy: 6.5.2018, 15-17 hodin

Přijďte strávit příjemné odpoledne s rodinou či přáteli na Výstaviště.

Hanami je tradiční japonská oslava krásy rozkvětlých květů stromů Sakur. V době Hanami se lidé navzájem navštěvují a setkávají se se svou rodinou, přáteli či kolegy v parcích. Pořádají se pikniky, jedí se tradiční pokrmy, pije se saké a občas se i zpívá.

Na Výstavišti se pořádá nultý ročník této akce, kde bude vysazeno 15 kvetoucích stromů, s účastí japonského velvyslance a primátorky Adriany Krnáčové.

Vstup je ZDARMA!

Připraven bude i catering s japonskými pokrmy, svátek je však pověstný tím, že si lidé přinesou své občerstvení.

Jana Novotná

Věda kontra iracionalita

Kdy: 18.4.2018, 17hodin

Mgr. Michal Krupka, Ph.D. (Ústav imunologie LF UP Olomouc): Alternativní laboratorní diagnostika, aneb co nám řekne živá kapka krve a biorezonance?

Budova Akademie věd ČR na Národní třidě 3 v Praze 1, v místnosti 206 od 17 hodin. Po přednáskách následuje diskuze.

Pavel Kulovaný

14.4. Autobusový den PID Letňany

Kdy: 14.4.2018, 10-17 hodin

I letos se v terminálu u stanice metra Letňany můžete těšit na vozidla všech autobusových dopravců, kteří jsou zapojeni do systému Pražské integrované dopravy, nebo na historické autobusy, které jsou takřka nedílnou součástí většiny dopravních akcí PID.

Autobusy se budou zhruba v půlhodinových intervalech rozjíždět v rámci 7 speciálních linek do všech směrů od letňanského terminálu:
• přes Prosek na Palmovku
• přes Prosek a Kobylisy do Bohnic
• ke hvězdárně v Ďáblicích
• na Náměstí Jiřího Berana v Čakovicích
• k Leteckému muzeu ve Kbelích a zámku Ctěnice
• přes Hloubětín a Černý Most k zámku Chvaly v Horních Počernicích
• na Hlavní nádraží, kde bude zajištěna přestupní vazba s výletním vlakem Cyklohráček.

Doprovodný program přímo na místě hlavního dění zajistí především atrakce pro děti a stánky s občerstvením mnoha druhů.

ing. Jiřina Kratochvílová

21.4. Den celoživotního vzdělávání a Festival absolventů

Kdy: 21.4.2018, 10-16hodin

Univerzita Karlova otevírá již popáté historickou budovu Karolina a zve širokou veřejnost na Den celoživotního vzdělávání a Festival absolventů.

Návštěvníci se budou moci seznámit se širokou nabídkou celoživotního vzdělávání, kterou představí všech 17 fakult UK. Konkrétně jde o studijní programy pro středoškolskou mládež, o Juniorskou univerzitu, a semináře Univerzity třetího věku.

Na příchozí čeká řada zajímavých přednášek, letos z dílny kolegů z Přírodovědecké fakulty, kteří budou hovořit například o příbuzenských vztazích v přírodě či o tom, jak se na svět dívají geografové.

Připraven je rovněž bohatý doprovodný program. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet první pomoc, ochutnat dobroty z molekulárního baru, děti si budou moci zahrát bojovou hru. Pro všechny jsou pak připraveny prohlídky historických budov Karolina, v dopoledních hodinách proběhne řada přednášek pro středoškoláky či simulované soudní jednání.

Program obohatí Městská knihovna hlavního města Prahy.

Jana Novotná

Brány památek dokořán

Města připravují zajímavé prohlídky, koncerty, přednášky

Vyberte si podle města které chcete navštívit.

9:44 13.4.2018

Pavel Kulovaný

Koncert komorního sboru

Kdy: 22.4.2018, 19 hodin

Kde: Husova kaple v Uhříněvsi, Husovo náměstí 378/40

Joseph Haydn - Smyčcový kvartet Op.76,No.2 "Quinten"

Jan Křtitel Vaňhal - Stabat Mater

Vstupné dobrovolné

Jana Novotná

Výtopna Zlíchov - den otevřených vrat

Kdy: 14.4.2018, 10-18 hodin

A na co se můžete těšit? Jízdy parními vlaky ze stanice Praha-Smíchov do výhybny Prokopské údolí a zpět.

Jízdní řád

• výstava parních lokomotiv 313.901, 317.903 a 327.904
• výstava motorových lokomotiv T211, T212, T334 a T444
• tramvajový vůz Krasin z roku 1932
• parní válec Mamut
• parní hasičská stříkačka SDH Netolice vyrobená v roce 1909 na Smíchově firmou Smékal
• provozní parní voračka
• ukázkový provoz modelového kolejiště firmy ETS
• zahradní železnice s možností svezení pro děti
• občerstvení v barovém voze Pivák

ing.Jiřina Kratochvílová

Svátek Kopí a Hřebů

Kdy: 13.4.2018, 14-21 hodin, u severní fontány

Málokdo už dnes ví, že Nové Město pražské ve středověku bylo poutním místem, jemuž se v celé Evropě mohla rovnat jedině katedrála v Santiagu de Compostela v galicijském království s hrobem apoštola Jakuba Většího. Slavný svátek Kopí a Hřebů Páně (Festum Lanceae et Clavorum Domini) ustanovil dne 13. února 1354 papež Inocenc VI. bulou Redemptor noster na žádost římského císaře a českého krále Karla IV.

Svátek platil nejen po celém území Svaté říše římské, ale rovněž ve francouzském království. Jeho centrem však byla kaple Božího Těla a Krve na Novém Městě pražském, vedle níž se z dřevěné a později kamenné věže ukazovaly svátostiny z korunovačního pokladu Svaté říše římské, zejména kopí, jímž svatý Longin probodl Ježíše Krista na kříži. V období novověku však vyhasl a málem upadl v zapomnění.

Program:
14.00 Slavnostní zahájení svátku. Úvodní slovo: Mgr. Jana Černochová, starostka městské části Praha 2.
15.00 Skupina středověké hudby Bakchus – Koncert pro kapli Božího Těla a Krve
17.00 Studio Damúza - Turnaj krále Karla. Interaktivní loutková pohádka pro děti od 6 let a jejich rodiče.
18.00 Mše svatá
20.00 Rekonstrukce středověkého ukazování relikvií poutníkům v záři stovek svící a za doprovodu chrámových zpěvů v podání souboru staré hudby Polyfonion.

Slovem provází režisér, scénárista a herec Otakáro Maria Schmidt

Na místě se můžete občerstvit v gotické krčmě či vinném šenku. Koupit si repliky středověkého hrnčířského, kovářského i perníkářského zboží. Nebo si pod dohledem mincmistra sami vyrazit pražský groš Václava IV.

Vstup zdarma

Jana Novotná

Kramářova vila

Kdy: bude zpřístupněna každou sobotu od dubna do října

Návštěvníci mají opět možnost nahlédnout do míst, kde se setkávají významné osobnosti české i světové politické scény.

Úřad vlády ČR tím pokračuje v otevřenosti úřadu a zpřístupnění historických paláců, které spravuje. Vila bude zpřístupněna v měsících duben až říjen každou sobotu v čase od 9.00 do 16.00 hodin s výjimkou 7. července a 27. října.

Vila prvního československého předsedy vlády Karla Kramáře (1860 – 1937) tvoří bezesporu nepřehlédnutelnou dominantu letenského panoramatu. Přestože z architektonického hlediska je vila obtížně zařaditelná, neboť novobarokní sloh doplňují typické secesní prvky, je považována za jednu z výrazných staveb pražské vilové architektury.

Kromě pravidelných sobot bude Kramářova vila otevřena také v neděli 20. května v rámci festivalu Open House a o státních svátcích v pátek 6. července, v neděli 28. října a v sobotu 17. listopadu. Prohlídky Kramářovy vily budou probíhat ve dnech otevřených dveří v organizovaných skupinách v době od 9.00 do 16.00 hodin. Návštěvníci budou seznámeni s historií i současností vily a také s životem prvních majitelů, kterými byli 1. předseda vlády Československa Karel Kramář a jeho manželka Naděžda.

Po smrti manželů Kramářových v roce 1938 přešla vila do vlastnictví Společnosti Karla Kramáře. Na konci třicátých let objekt spravovalo Národní muzeum a v roce 1952 připadla vila Úřadu předsednictva vlády. V této době sloužila převážně k prezentaci a ubytování státních návštěv.

Do objektu není možné brát s sebou objemná zavazadla. Zájemci se mohou těšit na prohlídku interiérů i zahrady doprovázenou odborným výkladem historiků.

V devadesátých letech byla vila kompletně zrekonstruována a od roku 1998 slouží jako rezidence předsedy vlády České republiky.

Jana Novotná

Army day

Kdy: 18.4.2018, 10-19 hodin

Kde: Atrium Flora, včetně přeletu vojenské letecké techniky nad Atriem

Přijďte se podívat a uvidíte:
Ukázky boje zblízka
Vojenskou kynologii v praxi
Přehlídku výstroje vojáků Armády ČR a Hradní stráže
Slaňování
Hudební a taneční vystoupení vojenského uměleckého souboru Ondráš
Hudbu Hradní stráže a Ústřední hudbu Armády ČR
Exhibiční vystoupení Čestné stráže Armády ČR
Ukázku bike trialu

Ve 12:30 doporučujeme vyjít před obchodní centrum a upnout zraky k obloze. Bude přes nás přelétat vojenská letecká technika.

Od 17:00 bude v Atriu Flora autogramiáda sportovců ASC DUKLA. Těšit se můžete na biketrialistu Václava Koláře, čtyřkolkářku Olgu Roučkovou, atleta Imricha Bugára a pětibojaře Davida Svobodu.

V 17:00 startuje beseda s novodobými válečnými veterány v Cinema City. Vzhledem k omezené kapacitě prostoru se na besedu nezapomeňte s předstihem registrovat: http://www.atrium-flora.cz/formular-registrace-veterani/

Naše pozvání přijali: plk. MVDr. Jaroslav Honegr z Agenturay vojenského zdravotnictví, nrtm. Pavel Šmudla z Centra vojenské kynologie, nprap. Robert Dolozim z 31. praporu chem. a biolog. ochrany, plk. gšt. Ing. Miroslav Svoboda z 22. základny vrtulníkového letectva, kpt. Ing. Jan Czvalinga z 22. základny vrtulníkového letectva (také fotograf), pplk. Ing. Ivo Zelinka z velení AČR, plk. v záloze Ing. Karel Klinovský, plk. MUDr. Miloš Bohoněk.

A těšit se můžete i na motocykl Harley-Davidson Fatbob Freedom, který je poctou pražské Šalamounky všem vojákům a ostatním členům zahraničních misí riskujících svoje životy pro mír.

Vstup zdarma

Pavel Kulovaný

Libeňská pouť

Kdy: 21.4.2018, 12-17 hodin

Městská část Praha 8 ve spolupráci s farností svatého Vojtěcha a Osmičkou pro rodinu připravila na sobotní odpoledne 21. dubna 2018 Libeňskou pouť. Akce se uskuteční v okolí kostela a budovy úřadu městské části Praha 8 tzv. Bílého domu od 12 do 17 hodin. Kulturní odpoledne, určené zejména pro děti, přinese netradiční pouťové atrakce, představí ukázky řemesel, pohádku a chybět nebude ani jarmark.

Pro děti a nejen pro ně budou připraveny ukázky řemesel jako kovář, keramik, umělecký sklenář nebo vlásenkář/maskér v podání studentů a mistrů ze Střední odborné školy uměleckořemeslné. Jejich dovednosti si budou moci návštěvnici také vyzkoušet. Divadlo Víti Marčíka předvede od 15.00 hod. dětem pohádku Sněhurka a sedm trpaslíků. Pouťovou pohodu bude s písničkami na přání dotvářet diskžokej.

Pro ostatní návštěvníky budou připraveny komentované prohlídky kostela zaměřené na sakrální architekturu, a také komentovaná prezentace varhan. Oživením pro návštěvníky kostela budou dva varhaní koncerty. Pro příchozí budou připraveny pamětní balónky s potiskem kostela a tombola.

Po celou dobu konání Libeňské pouti bude v kostele umístěna výstava „110. výročí vysvěcení kostela sv. Vojtěcha v Libni“, která byla poprvé prezentována veřejnosti v roce 2015.

Všechny atrakce jsou pro návštěvníky zdarma.

ing.Jiřina Kratochvílová

Pohádkový les na Barrandově

Kdy: 21.4.2018, 10-17hodin

Znáte příběh Philease Fogga a jeho cesty kolem světa za 80 dní? Jeho zkrácenou a pohádkovou verzi s mnoha úkoly a dobrodružstvím pro děti od 2 let pro vás připravila Městská část Praha 5 ve spolupráci se společností Velká dobrodružství na sobotu 21. dubna 2018 od 10-17 hodin.

Na kilometrové trase nad Prokopským údolím na vás i vaše děti budou čekat postavy z celého světa s výpravnými dekoracemi a děti budou u každého z nich muset plnit úkoly. Ti starší se také pokusí uhádnout, jakou zemi představují. Dokáží malí cestovatelé nachytat ryby pro Eskymáka? Složit pizzu v Itálii nebo najít ztracený poklad na Sahaře? Po splnění všech úkolů dostanou malí poutníci dárek z truhly u Stromu splněných přání.

Trasa pohádkového lesa začíná v ulici Lamačově a vstupné je zdarma.

Pavel Kulovaný

Bylinkový den v Národním technickém muzeu

Kdy: 21.4.2018, 10-17 hodin

Bylinkový den v muzeu s bohatým doprovodným programem.

Prodej sazenic a semen tradičních i méně známých bylin.

Prodej sušených bylinek, čajů a bylinné kosmetiky
bylinková gastronomie
workshopy pro děti
prezentace pěstitelů<

Bylinky, kam se podíváš…

Pavel Kulovaný

Euroasijský den

Kdy: 17.4.2018, od 9 hodin

Pořádá - Diplomatické fórum a Škola mezinárodních a veřejných vztahů Praha pořádá IV. ročník projektu s názvem Euroasijský den.

Čeká Vás den plný inspirativních přednášek od představitelů řady náboženských institucí a předních odborníků na vybrané kultury z Eurasie. Vedle toho bude připravena i ochutnávka tradičních pokrmů zemí, které budou prezentovány.

Pavel Kulovaný

Lidová pašijová hra - zámecká zahrada Zbraslav

Kdy: 14.4.2018, 14.30 hodin
21.4.2018, 15.30 hodin

Silný umělecký a duchovní zážitek v příjemném prostředí zahrady Zbraslavského konventu nabídne 8. ročník Lidových pašijových her.

Návštěvníci se po dobu představení stanou lidem jeruzalémským, neboť aktéři se vždy pohybují přímo mezi nimi. Všichni protagonisté, i profesionální herci, účinkují bez nároku na honorář.

Vstupné dobrovolné

Délka představení 1h, 15min.

Inscenace se zúčastňuje na 30 aktérů v čele s významnými profesionální-mi herci. Ježíše Nazaretského představuje Radúz MÁCHA, člen činohry Národního divadla
Panna Marie - Simona POSTLEROVÁ, členka Divadla na Vinohradech
Marii Magdalskou představuje Lucie ŽÁČKOVÁ, členka činohry Národního divadla.
Lidovou postavu Smrtky ztvárňuje Jana PIDRMANOVÁ, členka činohry Národního divadla
Lidovou postavu Anděla vytváří Jaromíra MÍLOVÁ, členka činohry Národního divadla
Veroniku zpodobňuje Pavla BERETOVÁ, členka činohry Národního divadla
Piláta Ponstkého představuje Jan NOVOTNÝ, člen činohry Národního divadla
Role Opovědníka a režiséra představení v jedné osobě se chopil Oldřich VLČEK, člen činohry Národního divadla
Farizea Jorama zpodobnil Josef PEJCHAL, člen Východočeského divadla Pardubice Rudolf STäRZ z divadla Jana Hrušínského
V představení se však objevuje řada dalších jmen z řad poloprofesionálů, ať už jde o Miroslava ŠNAJDRA (Jidáš), nebo Vlastimila PŘÁDU (Nandaver)
A k tomu spousta místních nadšenců, ochotníků i laiků, především však místních farníků, kteří mají jedinou ctižádost: sloužit pašijovému příběhu se vší naléhavostí a morální silou.

Jana Novotná

Velikonoční výlet

Kdy: 30.3. - 2.4.2018

Prodloužený velikonoční víkend nabídne desítky akcí, koncertů, trhů, jarmarků, ale i tvůrčích dílen nebo folklorních představení. Své brány po zimě otevře také řada památek a zámků.

Praha
Velikonoce v Praze? Nejvíce lákají trhy na Staroměstském náměstí, připraveny jsou i koncerty a jarmarky.
V příštích dnech si Pražané i další návštěvníci metropole připomenou velikonoční tradice. Zajít mohou na koncerty, pašijové hry, jarmarky a trhy.
Na několika místech bude možné vyzkoušet si lidové umělecké techniky: zdobení vajec voskem, práce se šustím či drátování. Druhou a třetí dubnovou sobotu připomenou náboženský smysl Velikonoc pašijové hry.
Tradiční představení o životě a smrti Ježíše Krista herci odehrají ve zbraslavském zámeckém parku

Středočeský kraj
Velikonoční program chystají středočeská města, památky i muzea
Bohatý velikonoční program chystají pro návštěvníky středočeské památky i regionální muzea. Pozadu nezůstanou ani města, která oživí jarmarky se stánky s tradičním velikonočním zbožím, jako jsou řehtačky, pomlázky a ručně zdobené kraslice.
Například hrad Křivoklát na Rakovnicku zve od pátku do neděle na tradiční akci Knížecí Velikonoce s širokou nabídkou zboží na velikonočním jarmarku, ochutnávkou dobrot a celodenním programem na prvním nádvoří

Jihočeský kraj
Jihočeské Velikonoce nabízí předení nitek, parní vlak i hrkání.
Prohlídky vyzdobených zámků, předení velkopátečních nitek, jarmarky, rodinné hry i jízdu parním vlakem nabídne velikonoční víkend na jihu Čech.
Na Velký pátek 30. března zahájí sezonu téměř všechny jihočeské památky, o velikonočních svátcích bude na zámcích otevřeno i v pondělí 2. dubna. Hrad a zámek Jindřichův Hradec pořádá velikonoční prohlídky s výstavou Splašená vejce.
„Na prohlídkové trase, kterou si výjimečně mohou lidé projít individuálně, bude bezmála tisícovka vajec mnoha barev a velikostí,“ řekla Petra Vacková z turistické oblasti Česká Kanada

Plzeňský kraj
Velikonoce v Plzeňském kraji připomenou trhy, koncerty i památky
Muzea, města, spolky i jiní pořadatelé připravili na prodloužený velikonoční víkend v Plzeňském kraji desítky kulturních, zábavních, sportovních i duchovních akcí.
Po zimní pauze se většinou na Velký pátek 30. března také otvírají památky, které rovněž pro své první letošní návštěvníky připravily tematické programy.
Nejvýznamnější křesťanské svátky v roce oslaví při bohoslužbách věřící, chystají se také například veřejná čtení bible. V Klatovech na Velký pátek doplní veřejné čtení vybraných úryvků ze Starého a Nového zákona hudební skupina Elias se spirituály a vícehlasými písněmi

Karlovarský kraj
Velikonoce v Karlovarském kraji nabídnou akce pro děti i koncerty.
Nabídka velikonočních akcí v Karlovarském kraji je sice omezená, ale vybrat si lze z hudebních a církevních událostí i akcí pro děti. Už v pátek budou mít děti a mládež příležitost oslavit Velikonoce v amfiteátru v Lokti.
Připraveno je například hledání vajíček nebo pohádková cesta. Vyzkoušet si ale bude možné i lukostřelbu, sjezd na laně nebo workshop parkouru a juda.
Od soboty do pondělí se budou Velikonoce slavit v parku miniatur Boheminium v Mariánských Lázních. V sobotu bude na programu pletení pomlázky a barvení vajíček

Ústecký kraj
O Velikonocích začne v Ústeckém kraji turistická sezona.
Pestrý výběr akcí budou mít o prodlouženém velikonočním víkendu lidé v Ústeckém kraji. Na Velký pátek totiž odstartuje sezona na většině památek a provoz znovu zahájí turistické vlakové linky. Velikonoční jarmark v Mostě začne 26. března a potrvá do 30. března. Pro návštěvníky velikonočních trhů je připraven kulturní program a stánkový prodej. Divadla odehrají pohádky, vystoupí hudebníci i tanečníci.
Velikonoční liturgické písně zazní v kostele sv. Floriana v Krásném Březně v Ústí nad Labem 28. března, o dva dny později tam zahájí turistickou sezonu netradiční prohlídky

Liberecký kraj
Prodloužený velikonoční víkend bude v Libereckém kraji bohatý na akce.
K lyžování budou stále lákat horská střediska, sezona začne pro hrady a zámky a uskuteční se i tradiční oblíbené velikonoční akce, jako jsou pašijové hry v České Lípě či Vajíčkovník v Dolní Řasnici na Liberecku.
Sněhu na horách je stále dostatek, a tak většina středisek v Jizerských horách i západní části Krkonoš bude příští týden o víkendu v provozu.
Zároveň už budou přístupné i hrady a zámky, řada z nich chystá k Velikonocům doprovodný program

Královéhradecký kraj
Velikonoce v Karlovarském kraji nabídnou akce pro děti i koncerty.
Různé velikonoční programy oživí v Královéhradeckém kraji zámky, klášter v Broumově, skanzen v Krňovicích na Hradecku či muzeum v Rokytnici v Orlických horách. Návštěvníci se mohou těšit na velikonočně vyzdobené prostory či řemeslnické dílny. Hrad a zámek Staré Hrady na Jičínsku chystá na Velikonoce pohádkový dračí program.
Skanzen Krňovice na Hradecku připravil velikonoční program na 31. března a 1. dubna. „Návštěvníci budou moci zhlédnout velikonočně vyzdobené interiéry a poslechnout si, jak prožívali Velikonoce naši předci. Program bude doplněn o oblíbené dílničky. Tradičně se bude péct chleba,“ uvedla správa skanzenu na webu. Děti se v případě pěkného počasí budou moci povozit na koních

Pardubický kraj
Na období velikonočních svátků připravily některé památkové objekty v Pardubickém kraji pro návštěvníky speciální akce.
Vycházejí z lidových tradic a výzdobou spojených s tímto obdobím. Další památky na konci března zahájí letošní turistickou sezonu.
Například ve skanzenu Betlém v Hlinsku na Chrudimsku trvá do 15. dubna výstava Velikonoce na Betlémě. Ve všech roubených objektech představí návštěvníkům tradiční lidové zvyky, připraveny jsou také ukázky výroby velikonočních předmětů

Olomoucký kraj
V Olomouckém kraji si budou moci užít velikonoční atmosféru během nadcházejícího prodlouženého víkendu lidé na hradech, zámcích, ale i v muzeích či na náměstích.
Chystají se tam pro ně jarmarky, velikonoční prohlídky i ukázky řemesel. Zapojit se budou moci i samotní návštěvníci. Na mnoha místech jsou plánovány tvůrčí dílny, lidé si budou moci vyrobit velikonoční pomlázky nebo si vyzdobit vajíčka.
Na Helfštýně je program naříklad naplánován od pátku do pondělí. Hrad obsadí tradičně řemeslníci

Moravskoslezský kraj
Hledání velikonočního zajíčka mezi modely evropských staveb v ostravském areálu Miniuni, svěcení velikonočních pokrmů v Českém Těšíně na Karvinsku či zdobení kraslicovníku v Ostravě-Porubě - v Moravskoslezském kraji se chystají desítky akcí spojených s oslavou Velikonoc a příchodu jara. Na řadě míst se konají i velikonoční trhy. Jejich součástí jsou koncerty, vystoupení dětských divadel či ukázky lidových zvyků a řemesel.
V Opavě Velikonoční trhy začaly například už 15. března. Stejně jako v minulých letech se vedení města, které akci organizuje, zaměřilo na mix koncertů, lidových velikonočních tradic a ukázek řemesel

Jihomoravský kraj
Náladu jihomoravských Velikonoc utváří folklor, víno i jarmarky
Lidové zvyky, košty vína i jarmarky na náměstích utvářejí náladu velikonočních dní na jižní Moravě. Kdo vnímá Velikonoce především jako církevní svátek, může vyrazit do kostelů na slavnostní liturgie nebo na festival duchovní hudby do Brna, který potrvá do 8. dubna.
Jeho program je přesně naplánovaný podle významu svátečních dní v křesťanském kalendáři. Na jihomoravském venkově tvoří lidové zvyky stále součást života, v mnoha domácnostech se před svátky zdobí kraslice

Zlínský kraj
Velikonoční akce ve Zlínském kraji nabízí muzea, památky i města Výstavy, výtvarné a řemeslné dílny, folklorní akce i koncerty nabízejí v období Velikonoc různé instituce ve Zlínském kraji.
Programy připravila zejména muzea, také města, lidé mohou vyrazit za velikonočními akcemi i na památky.
K nejnavštěvovanějším tradičně patří program v rožnovském Valašském muzeu v přírodě, Velikonoce na Valašsku tam obvykle navštíví tisíce lidí

Vysočina
Velikonoce si Vysočina připomene divadlem i folklorem
Tradiční zvyky spojené s Velikonocemi a folklorní vystoupení chystá i řada měst a organizací na Vysočině.
Mezi nimi i centrum Eden v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku, jehož součástí je horácká vesnice, program připravuje i skanzen Michalův statek na Havlíčkobrodsku.
Na 200 ochotníků odehraje i letos příběh umučení a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Dva dny před Zeleným čtvrtkem hru farníci ze Ždáru nad Sázavou a okolí předvádějí už od roku 1998. Obvykle před několikatisícovým publikem

Jana Novotná

ŽIŽKOV ZNÁMÝ I NEZNÁMÝ – cyklus architektonických procházek 2018

Kdy: 6.4.2018

Vzestup a pád funkcionalismu
Konečně splníme přání některých ze stálých návštěvníků vycházek a pozornost obrátíme k funkcionalistické mateřské školce od Vladimíra Frýdy. Cestou nevynecháme vlastní dům architekta Vodňaruka ve stylu art deco ani historizující dřevěný pavilon. Konec funkcionalismu pak budeme ilustrovat bývalou budovou Ministerstva zdravotnictví (dnes Městské policie) z roku 1947, jejíž sochařská výzdoba už dokládá nástup Sorely…

Sraz: 17.00 hod, před Mateřskou školou, Slezská 2271/122

Kdy: 25. května 2018
Domovní bloky vs. vilová čtvrť
Přednosti i nedostatky řadové uliční zástavby, jež formuje bloky, srovnáme se solitérními stavbami z nedaleké vilové čtvrti. Nabízejí se nám zde hned tři výrazné příklady, jež navíc spojuje skutečnost, že si je architekti navrhovali pro sebe. Koncept bez kompromisů, jež by si vynutila konfrontace se stavebníkem, představíme u vily Jana Kotěry, Aloise Dryáka a Ladislava Šalouna. První dvě navíc letos oslaví kulaté výročí od zahájení stavby: Kotěrova sto desáté a Dryákova sto dvacáté…

Sraz: 17.00 hod, roh ulic Korunní a řipské (Korunní 806/91; dnes obchod Nila)

Kdy: 22. června 2018
Riegerovy sady a jejich okolí
Předprázdninová, letně laděná vycházka nás zavede do Riegrových sadů, kde si po připomenutí historie místa prohlédneme největší pražskou sokolovnu, jejíž stavba započala v roce 1938, tedy právě před 80 lety. Projekt Františka Marka a Zbyňka Jirsáka je nesen vlnou prvorepublikového funkcionalismu. Věnovat se budeme také nádhernému domu nakladatele Jana Leichtera, vydavatele Masarykových spisů, která byla před 110 lety zahájena podle plánů Jana Kotěry v duchu nastupující moderny a konstrukční pravdivosti. Neopomeneme stavby Kotěrova žáka Bohumila Waiganta a z okolní pokladnice činžovních domů vybereme ty nejzajímavější v ulicích Na Švihance, v Ondříčkově a snad i na Škroupově náměstí…

Sraz: 17.00 hod, před vstupem do Vinohradské sokolovny v Riegerových sadech

7. září 2018
Industriální odkaz městu
Zaměříme se na dva rozsáhlé obytné soubory, které vznikly na místě dřívějších industriálních celků, jež udávaly charakter této části města: První představuje Korunní dvůr, jenž v letech 2003 - 2006 vestavěla architektonická kancelář CMC architects do hmoty bývalého Měšťanského pivovaru. Původní účel komplexu dnes připomínají restaurační prostory s obnoveným pivovarem, které před třemi lety citlivě zrekonstruoval ateliér ov – a. Druhým objektem je Rezidence Korunní, tedy obytný blok na místě někdejší továrny Orion, zbourané právě před deseti lety. Kromě toho si připomeneme také budovy bývalé Vozovny Královské Vinohrady, které na své nové využití teprve čekají…

Sraz: 17.00 hod, před vstupem do obytného souboru Korunní dvůr, Korunní 810/104

Kdy: 5. října 2018
Tři stavby z Korunní
Tři významné stavby, udávající charakter této části Korunní ulice: Konstruktivisticky laděný objekt městské knihovny z roku 1929 nabízí čtenářům mimo jiné osvěžení mysli na střešní terase; Novorenesanční fasády podle projektu Antonína Turka, obohacené o náročnou sochařskou výzdobu, jako by ani nereflektovaly původně čistě utilitární účel vinohradské vodárenské věže a nedaleký, tentokrát novogotický sborový dům ČSCE, pod jehož návrhem je podepsán stejný architekt. Dílo – v té době již vrchního městského inženýra Královských Vinohrad a přednosty stavebního úřadu – skrývá svou hlavní hmotu v nádvoří…

Sraz: 17.00 hod, před vstupem do Městské knihovny, Korunní 2160/68

Kdy: 19. října 2018
Dvě církve, dva kostely, dva styly
Fascinující dialog dvou architektonických názorů, při téměř souběžně probíhající výstavbě dvou nedalekých církevních staveb: Konstruktivistický jazyk Pavla Janáka akceptovaný mladou církví Československou husitskou a konzervativnější řeč Josipa Plečnika, zahleděná ke starokřesťanským počátkům podporovaná kaplanem Titlem reprezentujícím církev katolickou. Základní kámen kostela Nejsvětějšího Srdce Páně byl položen 28. října 1928 – nejvýznačnější architektonickou dominantu čtvrti tedy navštívíme u příležitosti 90. výročí této události…

Sraz: 17.00 hod, před vstupem do kostela Nejsvětějšího srdce Páně, nám. Jiřího z Poděbrad

Kdy: 16. listopadu 2018
Urbanistické soužití nesourodého
Složité místo, složité soužití staveb: křižovatka Želivského. Tentokrát se blíže seznámíme s budovou školy Václava Hollara, sídlem rádia Svobodná Evropa, továrnou na papírenské zboží od držitele stovek patentů Bruno Bauera či s kašnou Kalich vybudovanou v dobách reálného socialismu. A jak vlastně tato oblast (sousedící s budovou Strojimportu, palácem Krystal, domovem pro seniory Hagibor, hotelem Don Giovanni, autobusovým nádražím a dvěma rozlehlými hřbitovy) urbanisticky funguje či nefunguje, se pokusíme pochopit z nadhledu. S vírou v osvícené vlastníky objektů, jež nás celé desetiletí provází, věříme, že toto soužití nesourodého budeme mít možnost posoudit z výšky…

Sraz: 17.00 hod, před vstupem do Vyšší odborné a střední umělecká školy Václava Hollara, Hollarovo nám. 2275/2

Jana Novotná

Výstava Hračky v časech 1. republiky

Kdy: do 30.4.2018, 10-16hodin

Kde: Grabova vila, Na Košince 1, Praha 8

Jsou zde vystaveny hračky pro holky i kluky z 1. poloviny minulého století a nechybí ani kreativní koutek s dobovou stavebnicí a omalovánkami..

Vstup na výstavu je ZDARMA.

Komentované prohlídky:
pátek 09.03. a 06.04.2018
neděle 25.03. a 22.04.2018
vždy od 14.00 hodin

Nutná rezervace předem u Mgr. Pavly Tomšíkové:
tel.: 222 805 112, email: pavla.tomsikova@praha8.cz

Pavel Kulovaný

Přírodní rezervace v Čechách a na Moravě

Zajímavá mapka, která ukáže přírodní rezervaci a informace o té rezervaci, která vás zajímá.

ing.Jiřina Kratochvílová

Národní technické muzeum - dny zlevněného vstupu za 50 Kč v roce 2018

Při příležitosti výročí významných dnů máte možnost navštívit Národní technické muzeum namísto plného či sníženého vstupného za vstupné 50 Kč za osobu.

Dny sníženého vstupného se týkají hlavní budovy v Praze a v sezóně také Centra stavitelského dědictví NTM Plasy a Železničního depozitáře NTM v Chomutově. Sleva na vstupném se netýká prohlídky dolů v hlavní budově v Praze (příplatek 50 nebo 30 Kč).

Dny sníženého vstupného do NTM v hodnotě 50 Kč:18.5., 5.7., 28.9., 28.10., 17.11., 18.12.

Jana Novotná

Národní zemědělské muzeum (všechny pobočky) - vstup zdarma (rodinná vstupenka) první neděli v měsíci v rámci tzv. resortních dnů

Tzv. resortní dny pokračují i v roce 2018, kdy mají pracovníci v resortu zemědělství každou první neděli v měsíci možnost navštívit Národní zemědělské muzeum zdarma. I s rodinou.

V roce 2018 se jedná o tyto neděle:
1. dubna, 6. května, 3. června, 1. července, 5. srpna, 2. září, 7. října, 4. listopadu*, 2. prosince**
* pouze NZM Praha a Valtice, ostatní pobočky jsou zavřené
** pouze NZM Praha

A jak se prokážete? - Vaše slovo platí. Takže opravdu stačí, když na pokladně řeknete, že jdete na Resortní dny, protože jste zemědělec, zahrádkář, včelař, chovatel, myslivec …

ing.Jiřina Kratochvílová

Pozor na akční nabídky dodavatelů energií

Domácnostem se zase ozývají dodavatelé energií s akčními nabídkami. Slevy vypadají na první pohled vždycky lákavě. Nabídky je dobré prozkoumat detailně - od ceny za megawatthodinu v ceníku až po drobná písmenka ve smlouvě. Každý chce slevu, ale marketing není o tom, že lidé dostávají něco zadarmo.

S akčními nabídkami vám většinou dodavatelé nabídnou i nějaký bonus navíc. Ať už to jsou revize plynového kotle, kuchařka s recepty nebo pomoc s vyřízením žádosti o dotaci na fotovoltaiku, vždy zvažujte, zda jsou pro vás relevantní. Někdy na bonus máte nárok jen v případě, že odeberete určitý objem energie.

Smlouva a podmínky by neměly při zvažování nabídky jít stranou. Pročtěte je pečlivě. Se slevou a akčním produktem se většinou pojí smlouva na dobu určitou, která má platnost ke konkrétnímu datu. Pokud ji poté včas nevypovíte, automaticky se vám prodlužuje na další období.

Největší šílenství kolem akčních nabídek dodavatelů se strhne během října a listopadu. V této době už budou obchodníci kalkulovat nové ceny na další rok a svým stávajícím zákazníkům budou nabízet slevy. Zlevňovat by měl zemní plyn, pravděpodobně se objeví akční nabídky i v případě elektřiny.

Ing. Milena Otáhalová

Nová pravidla při změně zdravotní pojišťovny

Všichni občané s trvalým pobytem na území České republiky musejí mít sjednané pojištění u jedné ze sedmi zdravotních pojišťoven. V současné době lze zdravotní pojišťovnu změnit jedenkrát za 12 měsíců. Změna se podává vždy pouze k prvnímu dni kalendářního pololetí.

Od 1. července nastávají. Pokud měníte zdravotní pojišťovnu, je dobré držet se následujících bodů.

Ing. Jiřina Kratochvílová

Zákeřná čeština

Vyjmenovaná slova nedělají potíže, to zpravidla dobře zvládáme. Největší problémy jsou při psaní malých a velkých písmen.

Web "umimecesky.cz" slouží k procvičování pravopisu.

Tento inteligentní systém vyvinuli výzkumníci z brněnské Masarykovy univerzity. Tato on-line cvičebnice češtiny uchovává informace o odpovědích a učí se z dat.

Z chování uživatelů na webu dokáže systém vyhodnotit, které mluvnické jevy jsou lehčí a které jsou naopak složitější.

Jana Novotná

Éčka v síti i mobilu

Seznamy přídatných látek najdete na internetu. Časopis D-test nabízí na svých stránkách pro veřejnost zdarma praktickou databázi.

Na webu www.dtest.cz je k nalezení také mobilní aplikace. Tuto aplikaci je možno si stáhnout do svého přístroje a můžete čerpat informace při svých nákupech.

Ke zdravějšímu životu stačí jen málo. Zjistit si co jíme, a místo umělých jídel plných "éček" můžeme nakupovat skutečné potraviny.

Jana Novotná

Trabant muzeum

Od 30.4.2016 je v Praze 5 (Motol) v Plzeňské ulici 215b muzeum Trabantů.

Muzeum je otevřeno od 1.5.2016 pro veřejnost denně od 9 do 17 hodin.

Přiďte se podívat a zavzpomínat na věci, které jsme si vozili z NDR nebo prohlédnout vystavená auta.

Návštěva je vhodná i pro děti, rozhodně se zde nebudou nudit.

Ing. Milena Otáhalová

Voda může přiotrávit

Akutní a dlouhodobé potíže může způsobit špatná voda. Majitelé studní často neprovádějí pravidelnou kontrolu vody v laboratoři. Nejhorší situace je na jaře, kdy je tání sněhu doprovázeno vydatnými srážkami.

Člověk není schopen svými smysly rozpoznat přítomnost bakterií, virů a většiny chemických látek.

Rozbor vody ze studny na základní mikrobiologické a chemické= parametry stojí okolo 1000Kč. Zákazník obdrží protokol s výsledkem provedené analýzy. Případně je doporučen vhodný postup na zlepšenéí kvality vody.

Je-li voda ze studny používána k pití, mělo by být v zájmu uživatele vědět jaké má složení.

Voda z vodovodu je pod stálýmj dohledem hygieniků. Lidé, kteří mají studnu, si musí stav vody hlídat sami.

Jiří Dobrovský

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]