Cestování

Vaše příspěvky - období: květen 2012

Praha 10 - Dubeč

Procházku parkem Panská zahrada v městské části Praha 10 - Dubeč, ve kterém v sobotu 26. 5, od 13:00 do 18:00 bude probíhat ochutnávka vín a hrát bude cimbálová muzika Antonína Stehlíka ze Znojma.

V Dubči je toho k vidění spousta, lze udělat řadu výletů v okolí, navštívit zdejší přírodní park, rybníky, lom, navíc ve stejný den Dubčí projede spanilá jízda motorek a veteránů. Pokud ještě nemáte program, přijďte na dobré vínko a cimbálku do Dubče! :- )

Otakar Medový

Jednodenní zájezd pro seniory

Zájezd pořádá Historický ústav AV ČR v sobotu 16. června 2012.

Cena: 500 Kč
Místo odjezdu: před Fantovou kavárnou na magistrále u staré budovy
Sraz a odbavení: v 6.45 hod., odjíždíme v 7.00 hod.
Odjezd z Brna: v 17.00 hod. Příjezd do Prahy: kolem 20.00 hod.

V ceně je zahrnuto:
doprava luxusním autobusem Mercedes Benz (klimatizace, WC, teplé i studené nápoje)
služby průvodce a informační materiály

Průvodce: RNDr. Jiří Martínek (Historický ústav AV ČR)

Prvním místem, kde se zastavíme, bude proslulý poutní kostel Panny Marie v Křtinách, dílo geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho, vystavený na prastarém, historicky významném místě. Podle pověsti právě zde v údolí křtili věrozvěstové Cyril a Metoděj se svými žáky. V nedaleké Bukovince se prý na rozkvetlém kaštanu zjevila Panna Maria Křtinská. Její milostná socha cenné gotické dílo neznámého umělce pocházející asi z Francie, která na tomto místě byla údajně nalezena, se dostala do Křtin roku 1210. Od roku 1750 zdobí hlavní oltář chrámu, jehož bohatě zdobený interiér si prohlédneme a poslechneme zasvěcený výklad.

Dalším cílem bude město Slavkov a jeho zámek, s jehož exteriéry se krátce seznámíme, abychom se pak vydali rovnou do obce Prace, kde navštívíme Mohylu míru -památníku, postaveném v letech 1910-1912 na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova, k níž došlo 2. 12. 1805. V interiéru Mohyly míru se nachází čtvercová kaple s oltářem z mramoru. Zaklenutí prostoru vyvolává pozoruhodnou akustiku umožňující slyšitelnost šepotu z diagonálních rohů. Pod podlahou kaple je umístěno ossarium, v němž jsou uloženy ostatky padlých nalezené na bojišti.

Vstupné: plné 25 Kč, senioři 19 Kč, žáci, studenti, držitelé průkazu ISIC, ITIC, IYTC - 13 Kč, osoby s průkazem ZTP, ZTP/P – zdarma

Poté se vydáme do moravské metropole - Brna, kde poznáme historické centrum, jímž nás bude odborným výkladem provázet pan RNDr. Jiří Martínek. V individuálním volnu bude prostor, aby každý poznal to, co ho konkrétně zajímá, nebo si odpočinul v příjemné kavárně či restauraci. Zájemcům o návštěvu nově otevřené vily Tugendhat doporučuji, aby si předem ověřili, zda je možné se na tento termín ještě objednat tak, aby pak stihli odjezd autobusu. Vzhledem k omezujícím technickým podmínkám nebude možné navštívit tuto památku hromadně. (Vila Tugendhat, Černopolní 45, Brno 61300, Česká republika tel.: +420 515 511 015 e-mail : info@tugendhat.eu)

Přihlášky posílejte na adresu: vondraskova@hiu.cas.cz. Uveďte jméno, příjmení a telefon. Přihláška je platná zaplacením zájezdu. Přihlášky jsou přijímámy do 24. května t. r.

Poslouží možná slovník brněnského hantecu.

Otakar Medový

Speciální pobyty pro seniory

Zájezdy a pobytová místa podle přání klientů za co nejpříznivější ceny nabízí CK OK-Tours.

Speciální pobyty pro kardiaky a diabetiky (doporučeno absolvovat i v rámci prevence), kde se účastníci naučí komplexní zásady správné životosprávy (vhodná strava formou plné penze včetně svačin a přiměřený pohyb) ve zdravém prostředí KRNAP.

Druhou specialitou je pobyt s tréninkem paměti, při němž si účastníci velmi nenásilnou a zábavnou formou osvěží své paměťové schopnosti, a to i v terénu při procházkách se zkušenou průvodkyní za zajímavostmi okolí Vysokého nad Jizerou.

Jana Novotná

Hrad Karlštejn

V letošním roce uplyne čtyřicet let od vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Český kras. K tomuto významnému jubileu připravuje Správa Chráněné krajinné oblasti Český kras řadu akcí. Jednou z nich je i výstava fotografií, která seznamuje s přírodním bohatstvím Českého krasu. Výstava je určena pro širokou veřejnost.

Výstava potrvá od 1. dubna do 31. května 2012.

Za výstavou je třeba se vydat do Českého krasu a vyšplhat až na hrad Karlštejn, konkrétně do podloubí Císařského paláce. Otevírací doba je stejná jako na hradě. Vstup zdarma.

Eva Králová

Cestopisné filmy

Na internetu lze nalézt cestopisné filmy, které jsou natočeny cestovateli. Na portál "bushmanfilm.com" může jednotlivý cestovatel přidat i svůj vlastní film.

Za každý vložený film obdržíte poukázku 200 Kč a za nejlepší filmy 500 Kč na zboží společnosti HUMI OUTDOOR, partnera portálu BUSHMANFILM.com.

Otakar Medový

Horský hotel Javor

Hotel Javor se nachází v malebné Dolní Malé Úpě v samotném srdci Krkonoš.

Na jaro 2012 jsou připraveny pobyty pro seniory a dříve narozené „Znovu jako za starých časů“. Součástí atraktivního programu jsou dva zábavné taneční večírky, poznávací výlety a procházky s průvodcem, přednášky nebo filmové večery (vzpomínka na doby zotavoven a věhlasných rekreací).

Otakar Medový

Výlety a procházky Prahou - CA Alena Krčálová

Cestovní agentura, která (mimo PIS a Porta Praga) pořádá výlety a procházky Prahou.

Pravidelné procházky Prahou a výlety jsou pořádány každý měsíc. Program pravidelně najdete na stránkách Cestovní agentury nebo v tištěné podobě u pokladny Muzea hl. m. Prahy na Florenci.

Jana Novotná

Akce 55+

Cestovní kancelář CK CONTI s.r.o. nabízí zájezdy dotované Evropskou Unii SENIOR 55+ pro Podzim 2011 a Jaro 2012.

Zájezdy jsou převážně letecké s ubytováním v luxusním hotelích 4*.

Podrobné informace naleznete na internetu na stránkách  CK CONTI.

Jana Novotná

Hokovce

Rodinný hotel

V oblasti známého lázeňského města Dudince, na okraji obce Hokovce je nově postavený rodinný hotel Park. Obec Hokovce se nachází na spojnici mezi Budapeští a Varšavou.

Hoteloví hosté mají k dispozici i léčebný program, který obsahuje: klasickou masáž, reflexní masáž, masáž chodidel, perličkovou koupel, přísadové koupele, parafinové obklady, plynové injekce, inhalace, elektroléčbu a cvičení v bazénu. Počet procedur určuje lékař a záleží na zdravotním stavu pacienta. Veškeré procedury jsou prováděny odbornými pracovníky v přízemí hotelu.

Hostům je k celodenně k použití venkovní a vnitřní bazén na plavání a bazének s termální vodou.

Pobyt je spojen s odpoledními fakultativními výlety po okolí, na př. Levice, Komárno, Štůrovo, Hrušov a pod.

Příjemným zážitkem je také návštěva vinného sklípku spojená s ochutnávkou vína a místních specialit.

Hotel Park je v provozu po celý rok.

J.Doležalová

Rekondiční pobyty

Oblastní spolek Českého červeného kříže Hradec Králové nabízí rekondiční a poznávací pobyty v České republice i v zahraničí.

Na stránkách  Oblastního spolku ČČK Hradec Králové  najdete podrobné informace o nabízených rekondičních pobytech.

Šej

1. 7. 2011

Kudy z nudy

Myslím, že určitě nepatříme mezi lidi, kteří se nudí. Soudím tak podle sebe. Pondělí a úterý škola, v sobotu a v neděli vnoučata. Čas letí daleko rychleji než bychom si přáli. Nám, dříve narozeným, už ho tolik nezbývá a jde dám o to, abychom ho využili co nejlépe.

Inspiraci můžeme získat na serveru  kudyznudy   Mě se tyto stránky velice líbí. Doporučuji, podívejte se na ně.

Ing.Jiří Zadražil

Termální lázně Podhájská

Možná nejmladší slovenské lázně v okrese Nové Zámky s termální vodou s léčivými účinky. Voda je bohatá na jód, který zbarvuje vše do hněda, a má slanou chuť. Slovenská propagace lázní uvádí složení vody blízké Mrtvému moři. Ale rozdíl přeci jen je. Podrobnosti a celý článek Termální lázně Podhájská (formát pdf).

M. Machová

Přerov nad Labem - skanzen

4.nejstarší skanzen v Evropě představuje to nejlepší z české lidové architektury Polabí. Jsou to dřevěné chalupy, stodoly, sýpky a špýchary vše s původním nábytkem a zařízením.

V konzumní a globalizované Evropě se máme co učit od svých předků. Mnozí dovedli žít skromně a přitom zdravě, stačilo jim málo, aby vytvořili krásné a harmonické prostředí. Některé staré české vesnice to dokazují dodnes. Chalupy v nich nestavěl žádný architekt a přece patří k nejkrásnějším: jsou malebné a skvěle zapadají do krajiny. Jsou šetrné vůči přírodě a přitom účelné a praktické. Ty nejstarší dřevěné z Polabí jsou soustředěny ve skanzenu v Přerově nad Labem.

V konzumní a globalizované Evropě se máme co učit od svých předků. Mnozí dovedli žít skromně a přitom zdravě, stačilo jim málo, aby vytvořili krásné a harmonické prostředí. Některé staré české vesnice to dokazují dodnes. Chalupy v nich nestavěl žádný architekt a přece patří k nejkrásnějším: jsou malebné a skvěle zapadají do krajiny. Jsou šetrné vůči přírodě a přitom účelné a praktické. Ty nejstarší dřevěné z Polabí jsou soustředěny ve skanzenu v Přerově nad Labem.

V prostoru před průčelím chalup se často pořádají různé kulturní akce, které připomínají staré české lidové zvyky a tradice. V předvelikonoční době to bude pletení pomlázek, barvení vajíček, pečení velikonočních jidášů. Zajímavá je i výzdoba chalup.

Další muzeum lidových staveb se nachází ve starobylém městečku Kouřim. Zdfejší skanzen uchovává nejen stavby, ale i staré stroje: např.zemědělskou techniku, zařízení na zpracování mléka či dodnes funkční kovářskou dílnu.

Mgr.Milada Machová

Románský kostelík Přední Kopanina

Románské kostelíky v Praze a okolí jsou nejstaršími stavebními památkami. Většina z nich byla přestavována v různých dobách a původního zdiva se zachovalo málo, některé byly znehodnoceny novou zástavbou v těsném sousedství (např. rotunda sv. Longina na Novém Městě).

Uprostřed městské části Prahy 6 Přední Kopaniny na sev-záp. okraji hlavního města je románský kostelík sv. Máří Magdaleny. Byl založen v 1.polovině 12.stol. a postaven jako většina staveb té doby ze zlaté opuky těžené v místě.

Z původního zdiva se mnoho nedochovalo. Přesto si stavba podržela svou původní dispozici: centrální loď, apsida na východě, na západní straně vysoká věž. Kvádříkové zdivo východní stěny je snad původní. Vstupní portál je pískovcový.

Vnitřní mobiliář v současné době z důvodu rekonstrukce chybí. Kostelík je obklopen malým hřbitůvkem, na kterém je hrob významného filmového režiséra Maxe Friče.

Díky poloze a členitosti krajiny je místo vyhledávaným cílem turistů i cykloturistů pokračujících v cestě např. do Tuchoměřic, na Okoř.

Mgr. Milada Machová

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]